Şahika Ercümen'den Dünya Rekoru

Dünya Dalış Rekortmeni Çanakkaleli Şahika Ercümen, 25 Ekim 2018 günü Salda Gölü’nde Dünya Rekoru’nu kırmak için dalacak.

26 Ekim 2018 Cuma 12:47
Bu haber 833 kez okundu
Şahika Ercümen'den Dünya Rekoru
banner39
Serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni, milli sporcu Şahika Ercümen, Salda Gölü'nde 'tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru'nu kırdı.

Paletsiz kategoride 55 metre olan Kadınlar Dünya Rekoru’nu geçecek olan milli sporcu, Dünya Rekoru ile birlikte kuruma tehlikesi ile yüz yüze olan Burdur Gölü’ne de dikkat çekecek.

Milli Sporcu şöyle konuştu. “Salda Gölü’ne, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daveti ile geçtiğimiz sene geldim ve keşif dalışı yaptım. Sonrasında bu bölgeye ve Burdur Gölü’ndeki kuraklığa dikkat çekmek için Dünya Rekoru’nu burada kırmaya karar verdik.’’

Dünyada bir ilk!
Şahika Ercümen şöyle devam etti. “Dünyada daha önce 30 metreden derine dalınmamış, sualtı henüz keşfedilmemiş Salda Gölü’nde bir ilki gerçekleştirmek istedik. Hedefim mevcut Dünya Rekoru’nu en az 10 metre ve fazlası ile kırarak, irtifada olan, zorluk derecesi yüksek bir gölde insan limitlerini sonuna kadar zorlamak. Salda, Mars yüzeyine benzeyen Dünyada 2 yerden birisi. Burdur Gölü ise kuruma tehlikesiyle yüz yüze. Bu özel bölgelerin korunması ve Dünya’ya tanıtılması için, Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi desteği ile geçtiğimiz sene Dünya Rekoru’nu Salda Gölü’nde kırmaya karar verdik. Son 35 yılda Burdur Gölü’nün üçte biri kurudu. Göllerimizin korunması için kırmızı alarmdayız!

Türkiye’yi uluslararası platformda temsil edebilmek için yıllardır son gücümle çalışıyorum. Cumhuriyetimizin 95. Yılına da ithafen Dünya Rekoru’nu ülkemize getirmek ve kurumakta olan Burdur Gölü’ne dikkat çekerek gölü canlandırma çalışmalarının artması için farkındalık yaratmak istiyoruz.” dedi.

Rekor denemesi internet üzerinden canlı izlenebilecek.

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34