Tahılların Beyninizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz?

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

10 Ağustos 2017 Perşembe 11:43
Bu haber 635 kez okundu
Tahılların Beyninizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz?
banner1
 
Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter "Tahıl Beyin" adlı kitabında karbonhidratların beyni nasıl olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Beslenmenize dair dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik.

Düşük karbonhidrat ile beslenmenin faydaları

- D Vitamini sıradan bir vitamin değildir. Beyin hormonu olarak da bilinmektedir. Bu vitaminden faydalanılması için güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşlenilmesi gerekmektedir.

- D vitamini aslında yağda çözünen bir steroid hormonudur. Merkezi sinir sistemimizin her noktasında D vitamini reseptörleri bulunur. Ayrıca D vitamini beyindeki nörotransmiter üretmeye ve beyin-omurilik sıvısını dengelemeye fayda sağlar.

- Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini yüksek olan bireylerde bilişsel gerileme riski yüzde 25 daha düşük olduğu bilinmektedir.

- Fazla karbonhidrat tüketmek ve kronikleşen yüksek kan şekeri Alzheimerı tetikler.

- Küresel hastalık yüküne en ciddi katkıyı yapan hastalıklar arasında depresyon dördüncü sıradadır.

- Araştırma sonuçlarına göre depresyon kadınları da erkekleri de aynı oranda etkilese de kadınlar profesyonel yardım almaya daha yatkınlar.

- Depresyona karşı balık ve balık yağı tüketilmelidir. Balık tüketimi yeterli değilse, balık yağı takviyesi alınabilir.

- Hiç balık yemeyenlerde Alzheimer riski yüzde 44 artmaktadır, düzenli yiyenlerde ise yüzde 44 azalır.

- Eğitimli kişilerde Alzheimer riski daha düşüktür.

- Sara hastalıkları, titreme nöbetleri, değişken ruh durumları glüten toleransı ile ilgili olabilir. Detaylı tetkik edilmesi gereklidir.

- Tabaklarını karbonhidratlarla dolduran yaşlılarda Alzheimer hastalığının öncüsü olan hafif bilişsel (kognitif) bozukluk (HKB) görülme riski dört kat fazladır. Bu kişilerde,

o Hafıza
o Düşünme
o Akıl yürütme
o Konuşma yetileri gerileme gösterir.

- Koenzim Q10, vücutta bulunan vitamin benzeri bir madde olup hücrelere enerji tedarik edilmesini sağlayan önemli bir antioksidandır.

- Kan şekerini en hızlı yükselten karbonhidratlar en şişmanlatıcı olanlardır. Öte yandan sebzelerde bulunan karbonhidratlar sindirilemeyen lifler içerdiği için bunların vücutta yıkıma uğramaları daha uzun sürer. Glikoz da kana daha yavaş karışır.

- Araştırma sonuçlarına göre, kişinin belinin kalçasına oranı ne kadar büyükse beynin hafıza merkezi olan hipokamusun da o kadar küçük olduğu görülmüştür.

- Kan hücreleri birkaç saat içinde yenilenir, tat alma hücreleri her on günde bir değişir, deri hücreleri her ay yenilenir ve kas hücreleri de kendilerini tamamen yenilemek için on beş yıla ihtiyaç duyar.

- Beyin kökenli börotrofik faktör ya da BDNF adı verilen proteinin üretim kodunu taşıyan gen, on birinci kromozomda bulunmaktadır. BDNF yeni nöronların üretilmesinde aktif rol oynar. Ayrıca düşünmeyi, öğrenmeyi ve beyinde üst düzey işlevselliğin sağlanması için hayati önem taşıyan sinapsların oluşumunu yani nöronlar arası etkileşimi destekleyerek nöronların hayatta kalma becerilerini güvence altına alır. BDNF üreten geni yaşam tarzında yapılan değişikliklerle aktif hale getirmek mümkündür. Bunun için egzersiz yapmak, kalori kısıtlamasına gitmek, ketajonik diyet uygulamalarını denemek ve zerdeçal ile omega – 3 yağ asidi (DHA) takviyelerinin almak faydalı olabilir.

- BDNF üretimine aynı şekilde destek olacak bir diğer uygulama da aralıklı oruç tutmaktır.

- BDNF beynin büyümesine de sebep olduğu için fiziksel aktivitelerin beynimizi bu günkü boyutuna getirerek bizi zeki ve hızlı hareket eden canlılar haline getirmektedir.

- Aerobik egzersizlerinin yaşlılarda hafıza gerilemesini tersine çevirdiği ve beynin hafıza merkezinde yeni hücre oluşumuna artırdığı gözlemlenmiştir.

- Fiziksel aktivite sonucunda görülen bilişsel kazanımın üç yaş gençleşmeye denk olduğu ve bilişsel kayıp riskinin yüzde yirmi oranında azalmasına katkıda bulunduğu söylenebilir.

- Uyku;

o Ne kadar yemek yenildiğini
o Metabolizmanın hızını
o Ne kadar şişman ya da zayıf olaunacağını
o Enfeksiyonlarla ne kadar savaşılabilineceğini
o Hafızayı
doğrudan etkilemektedir.

"Yediğimiz İçtiğimiz Beynimizi Nasıl Etkiliyor?" da ilginizi çekebilir.

Beslenme düzeninde değişiklik yapmak bazen güç olabilir. Bu noktada gelişme göstermenin mükemmel olmaktan çok daha iyi olduğunu hatırlamakta fayda var.


www.tzv.org.tr/#/haber/1050

    Yorumlar

banner8
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34