Türkiye ile Mısır’ı Spor Buluşturuyor

Türkiye ile Mısır arasında siyasi ilişkiler gerilse de iki halk arasındaki asırlara dayanan münasebet güçlü bir şekilde devam ediyor. Son zamanlarda Mısır ve Türk takımları farklı spor dallarındaki müsabakalarda bir çok defa bir araya gelerek yakınlaşma sağlandı.

03 Ağustos 2018 Cuma 16:07
Bu haber 1044 kez okundu
Türkiye ile Mısır’ı Spor Buluşturuyor
banner39
 
Türkiye ile Mısır arasında siyasi ilişkiler gerilse de iki halk arasındaki asırlara dayanan münasebet güçlü bir şekilde devam ediyor. Son zamanlarda Mısır ve Türk takımları farklı spor dallarındaki müsabakalarda bir çok defa bir araya gelerek yakınlaşma sağlandı.Mısır’da seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013’teki askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasının ardından Türkiye ile Mısır arasında siyasi ilişkiler gerilse de iki halk arasındaki asırlara dayananmünasebet güçlü bir şekilde devam ediyor. Türkiye ile köklü tarihi ve dini bağları bulunan Mısır’ın başkenti Kahire’de hizmet veren Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe kurslarına Mısırlılar yoğun ilgi gösteriyor. Kahire’deki Türk Kültür Merkezinde de halihazırda 550 kişi Türkçe öğreniyor. Mısır genelindeki üniversitelerde bulunan Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerle birlikte Türkçe öğrenenlerin sayısı binlerle ifade ediliyor. İki ülke halkını yakınlaştıran bir diğer alan da spor. Son zamanlarda Mısır ve Türk takımları farklı spor dallarındaki müsabakalarda bir çok kez bir araya geldi. Mısırlı futbolcu Mahmud Ahmed İbrahim Hassan’ın (Trezeguet), 2017- 2018 futbol sezonunda Kasımpaşa takımında oynadığı maçlarda attığı goller ve verdiği paslarla yıldızı parladı. Galatasaray ve Beşiktaş başta olmak üzere ülkedeki büyük takımlar, Türk taraftarların büyük beğenisini kazanan Trezeguet’i kendi renklerine bağlamak için birbiriyle yarışıyor. Mısırlı futbolcu Muhammed Salah da İngiltere’nin Liverpool takımının profesyonel futbolcusu olmasına rağmen, etkileyici seviyesi onu Türk taraftarların gözdesi haline getirdi.

Taksİm Meydanı’nda anket yaptılar

İstanbul’da ikamet eden bir Mısırlının, Taksim Meydanı’nda dolaşan Türklere Salah’ın’in fotoğrafını göstererek “Bu adamı tanıyor musunuz?” diye sorduğunda aldığı cevap çok şaşırtıcıydı. Soruyu cevaplayan Türkler, oynadığı maçlarda attığı her golün ardından secde ettiği için Salah’ı “İslam’ın İngiltere sahalarındaki gururu” olarak nitelendirerek ona karşı besledikleri sevgiyi ortaya koyuyordu. Öte yandan, Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin Kahire’de geçen mart ayında organize ettiği ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkenin katıldığı Dünya Kupası 1. Ayak Yarışlarında Türk oyuncular organizasyon komitesinden büyük ilgi gördü. Kahire’deki büyükelçilik temsilcileri arasında geçen nisan ayında düzenlenen diplomatik futbol şampiyonasına Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği de katıldı. Bu arada Mısır’ın geçen yıl düzenlediği 23 yaş altı Voleybol Şampiyonasına katılan Türk voleybolcular, ülkede kaldıkları süre boyunca ve tarihi yerlere gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında kendilerine sağlanan güvenlik korumasından övgüyle söz etmişti.

www.yeniasya.com.tr/spor/turkiye-ile-misir-i-spor-bulusturuyor_469298
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34