Buzun İçinde Gelecek: Svalbard

Dünyamızın en kuzeyindeki yerleşim yerinde geleceğimiz korunuyor.

31 Temmuz 2019 Çarşamba 12:06
Bu haber 747 kez okundu
Buzun İçinde Gelecek: Svalbard
banner39
 
SvalbardSvalbard Adaları Norveç' e bağlı 9 küçük adadan meydana gelir ve Arktik Okyanusu' nda yer alır. Eski ismi 'Soğuk Koylar' olan adaların daha kuzeyinde insaniyete dair bir şey bulmak imkansız, hatta öyle ki, adada yaşayan insan sayısı kutup ayısı sayısından daha az. Ada bütün soğukluğu ve ücralığına rağmen yaşamaya devam ediyor, dağları kömür dolu olduğu için yıllar içinde bir şekilde gelişmeyi ve yaşam alanı kurmayı başarmış burada insanlar. Günümüzde otel, lokanta, market vb. yerlere sahip olan Slavbard bölgesinde ise iklim alışılagelmişten çok farklı. Bitki örtüsü sadece kar ve buzul olan ada yalnızca güneş aldığı dönemlerde liken ve yosunlarla doluyor, her yılın yarısında sadece güneş gören kuzeyliler, geriye kalan zamanda ise güneşi hiç göremiyorlar.


Uluslararası Tohum Deposu


26 Şubat 2008 tarihinde ilk defa açılan ve çalışmaya başlayan Slavbard tohum deposu on yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden tohumlar almakta ve saklamaktadır. 80' li yıllardan beri konuşulan bu büyük projenin amacı, dünyanın karşılaşabileceği herhangi bir felakete karşı her zaman ayakta kalabilecek ve gerektiği zaman dünyadaki tarımın devamlılığını sağlayabilecek tohumları korumaktır. Kuruluşundan beri dünyanın farklı gen bankalarından tohumlar toplamakta olan deponun toplam kapasitesi 4.5 milyon tohum.

Deniz seviyesinin 130 metre üstünde, dağın 100 metre içine inşa edilmiş depo, bulunduğu yer nedeniyle sürekli bir buzul toprağın altında, ayrıca depreme, radyoaktif savaşlara, tsunamiye ve bunlar gibi birçok felakete karşı hazırlıklı durumda. Kendi jeneratörlerine sahip olmasının dışında herhangi bir kesintide halihazırda çok soğuk bir ortamda bulunun depo en kötü ihtimalle 4 derece sıcaklığa çıkabiliyor. Normalde -18 derecede sabit tutulan depo sıcaklığının amacı, tohumların bozulmalarını önlemek.

KAYNAK: www.tzv.org.tr/#/haber/4388

ADMİN  1
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34