Daha Çok Yeşil İçin Daha Çok Mücadele

Yeşil alan sıralamalarında sonlarda olan Türkiye’ye dünyadan çağrılar gelmeye devam ederken gözler Bonn’daki İlklim Değişikliği Konferansında idi. Ertelenen Konferanstan, “Trump’ın koymaya çalıştığı hiç bir engel iklim hareketinin ilerlemesini engelleyemeyecek” mesajı yükseldi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:17
Bu haber 761 kez okundu
Daha Çok Yeşil İçin Daha Çok Mücadele
banner39
 
Yeşil alan sıralamalarında sonlarda olan Türkiye’ye dünyadan çağrılar gelmeye devam ederken gözler Bonn’daki İlklim Değişikliği Konferansında idi. Ertelenen Konferanstan, “Trump’ın koymaya çalıştığı hiç bir engel iklim hareketinin ilerlemesini engelleyemeyecek” mesajı yükseldi.Yeşil sevdalılarının merakla takip ettiği Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleştirilen İklim Değişikliği Konferansı ertelendi. 30 Nisan’da başlayan ve 10 Mayıs’ta sona eren İklim Konferansı, Eylül ayında Tayland’ın başşehri Bangkok’ta toplanacak. Bonn’da gerçekleştirilen konferansın ana gündem maddesi, 2020’den itibaren geçerli olacak olan Paris Anlaşması yürürlüğe girmeden önce, bir kurallar kitabı oluşturmak. BBC haberi verirken, BM İklim Şefi Patricia Espinosa’nın hayal kırıklılığını belli etmemeye çalıştığına dikkati çekti. Patricia Espinosa ise medyaya yaptığı açıklamada “Bu oturumdan tatminkâr bir çıktı elde ettik, ama çok çok açık ki önümüzdeki aylarda yapacağımız çok fazla işimiz var. Aralık ayında Polonya Katowice’de gerçekleştirilecek olan taraflar konferansında iyi bir sonuç alabilmek için ilerleme sürecini daha da hızlandırabilmeliyiz ” dedi.

Trump bu işi bozamaz

Bonn Konferansı’nın tıkanmasındaki en büyük gerekçelerden birinin de ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmiş olması olduğu vurgusu yapılıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hatırlattığı üzere Birleşik Devletler iklim müzakerelerine katılmaya devam ediyor. Bu arada Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCCC) göre ABD, Kasım 2020 tarihine kadar Paris Anlaşması’na sadık kalmak zorunda. Bu arada en çok karbon emisyonu üreten ülkeler arasında anılan Çin ve ABD, kural kitabının oluşturulmasında kolaylaştırıcı sıfatıyla yer alıyor. Öte yandan ABD merkezli STK Duyarlı Bilim İnsanları Birliği, (Union For Concermed Scientists) ABD delegasyonunun bir elinin arkadan bağlı olduğunu söylüyor. Zira, Trump yönetimi kendi eğilimleriyle, özellikle fosil yakıt kullanımıyla ilgili, uyuşmayan bütün maddeleri görmezden geliyor ve asla müzakere etmeye yanaşmıyor. Şirketlere gözlemcilik yapan STK Kurumsal Sorumluluk (Corporate Accountability) medya direktörü Jesse Bragg, “ABD ve fosil yakıt taraftarı müttefikleri gene tarihin yanlış tarafında yer alarak çıkarlarını halkın ve gezegenin önüne koydular. Ama bugünkü gelişmeler gösteriyor ki ABD’nin koymaya çalıştığı hiç bir engel iklim hareketinin ilerlemesini engelleyemeyecek” diyor.

Uzlaşma zora sokuluyor

Bonn Konferansı’nda en çok rahatsızlık oluşturan konulardan biri de özellikle fosil yakıt lobilerinin bir iklim konferansında kürsü sahibi ve söz hakkının olması. Çok sayıda ülke fosil yakıt firma temsilcilerinin çıkar çatışması sebebiyle iklim konferansına dahil edilmesini istemiyorlar. Muhalif ülkeler bu konunun bir gündem maddesi olarak ele alınmasını istediyse de BM İklim Sekreteryası bu başlığı resmî gündemin dışında tuttu. Çok sayıda uzman, BM’nin bu tavrının uzlaşmayı zora soktuğuna işaret ediyor.

Türkiye sondan ikinci

Dünya üzerindeki 50 popüler şehir arasında yapılan araştırmaya göre, kişi başına 410.8 metrekare yeşil alan düşen İzlanda’nın başşehri Reykjavik birinci sıraya yerleşirken, İstanbul listenin 49. sırasında yer almıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göre, İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı yasal sınır olan 15 metrekarenin çok uzağında; 8 metrekare civarında. İlçe bazında ise durum daha da kötü.


www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/daha-cok-yesil-icin-daha-cok-mucadele_461922
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34