Dünya Alarm Veriyor

BM tarafından tamamlanmış olan yeni bir rapor taslağında 2040 yılı itibarıyla Paris Anlaşması’nda hedeflenen 1,5 derecelik sıcaklık artışı hedefini tutturmanın imkansız hale geleceği söyleniyor.

19 Haziran 2018 Salı 13:32
Bu haber 556 kez okundu
Dünya Alarm Veriyor
banner39
 
BM tarafından tamamlanmış olan yeni bir rapor taslağında 2040 yılı itibarıyla Paris Anlaşması’nda hedeflenen 1,5 derecelik sıcaklık artışı hedefini tutturmanın imkansız hale geleceği söyleniyor.Detaylarının Ekim ayında açıklanması beklenen rapor bugüne kadar Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından yapılmış olan en kapsamlı uyarı olduğu ifade ediliyor. Raporda iklim değişikliğinin önüne geçilebilmesi için hızlı ve geniş kapsamlı tedbirler alınması gerektiği vurgulanıyor. İlk olarak Reuters tarafından duyurulan BM raporu Ekim ayında dünya hükümetlerinin değerlendirmesi ve imzasına sunulacak. Raporda yapılan en önemli uyarılardan biri de ekonomik büyüme üzerine BM uzmanları eğer yüzyılın sonunda gezegen 1,5 dereceden fazla ısınırsa ekonomik büyümenin de bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtiyor. Sıcaklık artışının 2 derece olduğunun öngörüldüğü durumda bile hem gelişmekte hem de gelişmiş olan ülkelerde ekonomi yavaşlayacak. Zira, seller, kuraklıklar ve sıcak dalgalarının yaygınlaşmasıyla tarım mahsullerinin büyümesi ve hasat alınması da giderek zorlaşacak.


Kömürsüz hava sahası


Bilim insanları 1,5 derece hedefinin tutturulabilmesi için 2020 ve 2040 yılları arasında güneş, rüzgar ve hidroelektrikin de dahil olduğu yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımlarda yüzde 60’lık bir artış yaşanması gerekiyor. Buna ek olarak kömür kullanımında üçte ikilik bir düşüş hedefinin tutturulması ihtiyacı öngörülüyor. Bunun anlamı 2050 yılında ana enerji kaynaklarının yüzde 49 ila 67’sinin yenilenebilir kaynaklar olması gerekiyor. Havadaki fazla karbon miktarını çekmenin diğer bir yönteminin de büyük orman arazileri kurulması olduğunu belirtiliyor.
yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/dunya-alarm-veriyor_465060
Admin  1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34