Kodlama Eğitiminin Çocuklara Kazandırdığı 10 Şaşırtıcı Yeti

Kodlama öğrencilere sadece teknik beceriler kazandırmıyor. Teknik becerilerin yanı sıra, birçok avantajı var.

07 Ocak 2018 Pazar 11:30
Bu haber 149 kez okundu
Kodlama Eğitiminin Çocuklara Kazandırdığı 10 Şaşırtıcı Yeti
banner1
 
1. Eleştirel Düşünme

Eğitimciler olarak hepimiz öğrencilerimizin birer eleştirel düşünür olmasını isteriz. Bu beceriyi genç yaştaki çocuklarda geliştirebilirsek, uzun yıllar boyunca bu beceriden yararlanmalarını sağlayabiliriz. Kodlama bunu gerçekleştirebilmenin en iyi yollarından biridir. Bir kodlama problemi üzerinde çalışırken gerçekten zaman ve enerji harcamanız gerekir. Siz de bunun öğrencinin eğitiminde farklı alanlarda ne kadar faydalı olacağını bir düşünün!

2. Sürerlik

Sabır, öğretmesi zor olan ancak öğrenilmesi gereken önemli bir beceridir. Öğrencilerimizin bir engelle ya da zorlukla karşılaştıklarında devam etmelerini ve kodlamanın onlara yardımcı olmasını istiyoruz.

3. Problem Çözme Yeteneği

Kodlama sadece öğrencilerin problem çözme becerilerini desteklemekle kalmaz aynı zamanda alışılmışın dışına çıkmalarında çocuklara yardımcı olur. Kodlamada bir çıkmaza girdiğinde, mutlaka geri dönüşü ve yeniden denemeyi sağlayacak bir yol vardır. Bu yeniden deneme zihniyeti, öğrencilerin gelecekteki başarılarını destekler.

4. Yeni Şeyler Denemek için Cesaret

Bazen yeni şeyler denemek istemediğimizde bir yere saplanıp kalırız. Ancak, yeni şeyler öğrenmek hepimize iyi gelir ve vizyonumuzu genişletir. Bir öğrencinin neye ilgisi olduğunu tam olarak bilemezsiniz. Kodlama öğretmek, asla tahmin etmediğiniz öğrencilerin ilgilerini keşfetmelerini sağlayabilir. Tek yapmanız gereken denemelerini sağlamak.

5. Matematik Becerisi

Kodlama ve matematik birbiriyle yakından ilişkilidir. Öğrencilerinizi kodlama öğrenmeye teşvik ettiğinizde, onların matematik uygulamalarına da yardımcı olmuş oluyorsunuz. Hepsinden iyisi, matematikle iç içe olduklarının farkına bile varamayabilirler. Bu nedenle, "Ben matematikten nefret ederim." diyen öğrenciler bile gelecekte faydalanacakları becerileri rahatlıkla öğrenebilirler.

6. Anlamlı Bağlam


Kodlamayı öğrenirken karmaşık bir süreçten geçebilirsiniz. Bir çok şey kafanızı karıştırabilir. Bunun sonrasında, hepsi bir araya geldiğinde güzel bir ürün ortaya çıktığını göreceksiniz. Öğrencilerinizin bağlam kurmalarına yardımcı olun ve onlara diğer çalışma alanları ile nasıl bağlantı kuracaklarını öğretin.

7. Süreç Becerisi

Kodlama tam anlamıyla süreç becerilerini destekleyen yeni ve evrensel bir dil gibidir. Dünyanın neresinde olursanız olun, kodlama konuştuğunuzda iletişim kurabilirsiniz.

8. Kararlılık

Öğrencilerinize Minecraft oyununda bir seviyeden diğerine geçerken ne kadar zorlandıklarını sorun. Onların cevaplarını dinledikten sonra, onlara Minecraft’ın özünde bir kodlama olduğunu hatırlatın. Öğrencilerin bunu fark ettiği anı çok seveceksiniz. Şimdi, Minecraft oyununda sahip oldukları kararlılığı yönlendirmeye çalışın ve bunu sınıfta üzerinde çalıştıkları kodlamaya uyarlayın.

9. Yaratıcılık

Minecraft örneğine tekrar değinelim. Bu oyunda, çocuklar yaratıcılıklarını kullanarak kendi başlarına bir dünya inşa edebiliyorlar. Bu muhteşem bir şey. Çocuklar tamamen kendi tercihleriyle yaratıcı ve yenilikçi olabiliyorlar. Kodlama ile kontrol tamamen onların elinde olabilir.

10. Cinsiyet Engellerinin Giderilmesi

Erkekler teknoloji endüstrisinde, özellikle kodlama konusunda, başı çekiyor ve bizler bunu değiştirmek istiyoruz. Kısa süre önce, kodlama ile ilgilenen çocukların %1’den azının kız çocukları olduğunu öğrendim. Kodlama sadece erkek çocukları ile sınırlandırılmamalıdır. Bir öğretmen olarak, bu durumdan hiç hoşlanmadım ve küçük bir araştırmadan sonra ‘Kodlama Yapan Kızlar (Girls Who Code)’ projesini keşfettim. ‘Girls Who Code’ projesi kız çocuklarını hedef alıyor. Bu, bilgisayar bilimlerindeki kadın sayısını desteklemeyi ve arttırmayı amaçlayan bir proje.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

www.tzv.org.tr/#/haber/318


Admin  1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34