LED Ampülleri Neden Sevmeyiz?

LED ampüllerin neden yeterince popüler olmadığını hiç düşündünüz mü?

18 Mayıs 2018 Cuma 02:31
Bu haber 752 kez okundu
LED Ampülleri Neden Sevmeyiz?
banner39

LED ampüllerin neden yeterince popüler olmadığını hiç düşündünüz mü?


LED ampüller enerji verimliliği bakımından geleneksel filamentli ampüllere ve floresanlara göre daha başarılı. Buna karşın LED ampüller kullanıcı tarafından tercih edilmiyor. Bu tercih, bir rastlantının ya da basit bir alışkanlığın sonucu değil. Sorun, LED ampüllerin teknik bir özelliğinden kaynaklanıyor.

Aydınlatmada genellikle alternatif akım kullanıyoruz. Alternatif akım kullanmanın doğrudan sonucu, ampüllerin biri daha parlak diğeri daha az parlak iki evre arasında hızla gidip gelmesi. Bu sorun geleneksel filamentli ampüllerde ve flofesanlarda da var, ancak LED ampüller için daha kritik. Zira LED ampüllerde evreler arasında sadece parlaklık azalıp artakla kalmıyor; ikinci evrede ışık tamamen kesiliyor.

Akla gelebilecek ilk önlem, bir doğrudan akım kaynağı kullanmak. Şehir cereyanını bir çevirici ile doğru akıma çevirmek mümkün. Ancak bu çözüm geçici ve görece pahalı bir yöntem.

Ucuz ve kalıcı çözüm ise LED ampüllerin standartlarına dikkat etmek. Bu standartlar (örneğin mevcut IEEE standartları) LED ampüllerin titreşimlerini kabul edilebilir seviyelerde tutmayı sağlayabilirler.KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/1052

Admin  1


    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34