O Kara Delik Görüntülenecek

NRAO bilim insanları, 2018 yılında Samanyolu Galaksisinde yer alan ve Sagittarius A ismindeki kara deliğin görüntüleneceğini açıkladılar.

23 Aralık 2017 Cumartesi 10:07
Bu haber 785 kez okundu
O Kara Delik Görüntülenecek
banner1
 
NRAO bilim insanları, 2018 yılında Samanyolu Galaksisinde yer alan ve Sagittarius A ismindeki kara deliğin görüntüleneceğini açıkladılar.ABD’li bilim insanları, 2018 yılında galaksideki kara deliği görüntüleyeceklerini açıkladılar. ABD Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden (NRAO) bilim insanları, 2018 yılında galaksimizde yer alan ve Sagittarius A ismindeki kara deliğin görüntüleneceğini açıkladılar. Dünyanın çevresindeki tüm radyo teleskoplarının kameralarını Samanyolu’nun merkezine çevireceğini ve “enterforemetre” adı verilen bu teknikle teleskopların ortak çalışarak Sagittarius A’yı görüntüleyebileceğini belirten NRAO bilim insanları, astronotların daha önce kara delik yansımalarına şahit olduğunu fakat ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının elde edileceğini söyledi.

Monash Üniversitesi Profesörü ve astrofizikçi Michael Brown, “On yıllardır teleskoplar enterforemetre tekniğiyle santimetrelik dalga boyutlarında görüntü almaya çalıştı. Fakat aynı işlem milimetrelik dalga boyutlarıyla yapıldığı takdirde çok daha iyi görüntüler elde edilebilir. Bu kara deliğin görüntülenebilecek olmasının en güzel yanlarından biri de artık bu eylemi gerçekleştirecek teknolojiye sahip olmamız. Bu görüntüleme, son zamanlardaki yörüngesel kara delik dalgaları ve oluşumları için çok önemli olacak” dedi.
26 milyon ışık yılı uzaklıkta

NRAO’dan bilim insanları, görüntüler sonucunda gözlemlenecek olan kara deliğin 26 milyon ışık yılı uzaklığında ve Güneş’ten dört milyon kat daha ağır olduğuna dikkat çektiler. 2017’nin Nisan ayında başlayan görüntülemenin sona erdiğini ve Almanya ve ABD’deki bilim insanları tarafından çekilen fotoğrafların incelendiğini belirten NRAO astrofizikçilerine göre, Sagittarius A isimli kara deliğin fotoğrafının yakında paylaşılabilecek.

İlk yıldızlararası objeden bilgiler

Bilim insanları güneş sisteminde görülen yıldızlararası objenin organik bir yalıtım katmanıyla sarılı olduğunu açıkladı. Ekim ayında güneş sistemini ziyaret eden ve Oumuamua ismi verilen yıldızlararası objenin organik bir yalıtım katmanına sahip olduğu açıklandı. Bilim insanları, Oumuamua’nın başka bir yıldızdan gelen ve Dünya’nın da içinde bulunduğu güneş sisteminden geçen ilk obje olduğunu açıklamıştı.

www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/o-kara-delik-goruntulenecek_449182Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34