Protona hassas ölcüm

Bilim adamları, atom altı proton parçacığının manyetik döngüsünün bugüne kadarki en hassas ölçümünü yaptıklarını açıkladı.

02 Aralık 2017 Cumartesi 15:52
Bu haber 688 kez okundu
Protona hassas ölcüm
banner1
 
Bilim adamları, atom altı proton parçacığının manyetik döngüsünün bugüne kadarki en hassas ölçümünü yaptıklarını açıkladı.


Bilim adamları, atom altı proton parçacığının manyetik döngüsünün bugüne kadarki en hassas ölçümünü yaptı. Japonya’daki RIKEN Araştırma Enstitüsüne bağlı Ulmer Temel Simetriler Laboratuvarı (SML), Almanya’daki Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi, Max Planck Nükleer Fizik Enstitüsü ve GSI Helmholtz Ağır İyon Araştırma Merkezinden bilim adamlarından oluşan uluslar arası araştırma ekibi, tek bir proton parçacığını iki ayrı tuzakta yalıtarak yaptıkları ölçümde, manyetik döngünün, artı kutupta 2,79284734462 nükleer manyeton, eksi kutupta ise 0,00000000082 nükleer manyetonda ortaya çıktığını hesapladı. Bilim adamları ölçümün milyarda bir kesinlikte yapıldığını bildirdi.


Tek bir proton


Ölçüm için tek bir proton parçacığını önce “Penning tuzağı” adı verilen statik manyetik alanda yalıtan bilim adamları, burada proton parçacığının artı kutuptaki ivmelenme ve dönüş frekanslarını kayda aldı. Ardından manyetik tüpe aktarılan protonun eksi kutupta nasıl döngü değiştirdiği gözlendi.


Araştırmanın başyazarı Georg Schneider, bu teknik sayesinde İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) yürüttüğü anti madde deneylerine benzer kesinlikte gözlemlerin yapılabileceğine dikkat çekti. Schneider, “Bu sayede bugün kâinatta neden anti madde bulunmadığını açıklama olanağına kavuşabiliriz.” ifadelerini kullandı. Ölçümün yönetime ve sonuçlarına dair detaylar “futurism.com” internet sitesinde yayımlandı.
www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/protona-hassas-olcum_447633Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34