Savaşa Ortak Olmayacağız

İçlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3 bin 100 Google çalışanı, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti.

07 Nisan 2018 Cumartesi 15:48
Bu haber 943 kez okundu
Savaşa Ortak Olmayacağız
banner39
 
İçlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3 bin 100 Google çalışanı, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti.Teknoloji devi Google’ın binlerce çalışanı, şirketin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile beraber yürüteceği projeye karşı çıkan bir kampanya başlattı. New York Times gazetesinin haberine göre içlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3.100 Google çalışanı, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti. Project Maven, insansız hava aracı dronelara yönelik bir yapay zekâ programı. Google ve Pentagon’un beraber giriştiği bu projede insansız hava araçları için daha etkin bir görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu projeye karşı kaygıların dile getirildiği mektupta ise “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadesi kullanıldı. Mektupta Project Maven’ın Google’ın şirket değerleriyle çeliştiği söylenirken, “Amerikan hükümetine askerî keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey” ifadesi yer aldı.

‘Silâh geliştirilmeyecek’

Google, geçen yıl Nisan ayında başlayan projenin özünde saldırgan olmadığını öne sürüyor. Ancak Pentagon’un video analiz sisteminin geliştirilmesinin terörizmle mücadele operasyonlarında kullanılabileceği endişesi uzun zamandır dile getirilmekte. Google’ın ana şirketi Alphabet’in yönetim kurulunda yer alan Diane Greene daha önce bu proje kapsamında bir silâh geliştirilmeyeceğini ve bu teknolojinin droneların uçurulmasında kullanılmayacağını söylemişti. Şirket içinde dolaştırılan bu mektubun ortaya çıkması üzerine direkt mektuptan bahsetmeden bir açıklama yapan Google, “makine öğreniminin herhangi bir askerî amaçla kullanılmasının endişe doğuracağını” söyledi. BBC’de yer alan habere göre bu yüzden şirket içinde bu konunun önemle ele alınacağı ve çalışanların bu tartışmalarda yer almasının çok hayatî olduğu vurgulandı.www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/savasa-ortak-olmayacagiz_458337
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34