Anadolu'dan İlham Aldı Geleceğe Yatırım Yaptı

Türkiye’deki narenciye ve zeytin ağaçlarının ihtiyacından yola çıkarak tasarruflu ağaç sulama düzeneği geliştiren Münih merkezli Kaya Innovations GmbH’nin CEO’su Aykut Kaya, gelecekte su savaşlarının bile yaşanabileceğine işaret edilen günlerde ilhamını Anadolu’dan alan başarılı bir inovasyon hikâyesi yazdı.

06 Ekim 2017 Cuma 14:22
Bu haber 1194 kez okundu
Anadolu'dan İlham Aldı Geleceğe Yatırım Yaptı
banner1
 
Türkiye’deki narenciye ve zeytin ağaçlarının ihtiyacından yola çıkarak tasarruflu ağaç sulama düzeneği geliştiren Münih merkezli Kaya Innovations GmbH’nin CEO’su Aykut Kaya, gelecekte su savaşlarının bile yaşanabileceğine işaret edilen günlerde ilhamını Anadolu’dan alan başarılı bir inovasyon hikâyesi yazdı.

Almanya’nın Münih şehrinde mekatronik mühendisi Aykut Kaya tarafından kurulan Kaya Innovations GmbH adlı arge ve tasarım şirketi tarafından Türkiye’deki narenciye ve zeytin ağaçlarının ihtiyacından yola çıkılarak geliştirilen tasarruflu ağaç sulama ve koruma düzeneği, gelecekte su savaşlarının bile yaşanabileceğine işaret edilen günlerde ilhamını Anadolu’dan alan başarılı bir inovasyon hikâyesi oldu.

Gazetemize konuşan Kaya Innovations GmbH CEO’su Aykut Kaya, Mersin’deki bahçesinde meyve ağaçlarını sularken suyun boşuna harcandığını düşünerek ürün için ilk çalışmalara başladığını ifade etti. Ürünün çevre dostu olarak suyun buharlaşmasını engellediğini belirten Kaya, ayrıca soğuk yerlerde kökün donma tehlikesi ve haşerat oluşumuna karşı koruma sağladığını kaydetti. Tasarımın çizimleri için gerçekleştirdikleri ön hazırlık evresinin ardından arkadaşlarıyla çalışmalara başladığını belirten Kaya, Avrupa’nın çeşitli şehirlerine ziyaretler gerçekleştirerek üretilen su tasarrufu ürünlerini de yerinde incelediğini kaydetti.  

Gördüğü ürünlerin sınırlı faydalarının buharlaşmanın fazla olduğu bölgelerin ihtiyacına cevap verecek biçimde yeni bir ürüne dönüştürülmesi gerektiğini düşünerek daha kapsamlı bir çalışmaya yöneldiğini belirten Kaya, 18 aylık bir çalışmanın ardından KeepMoist ismiyle ağaç gövdesine takılan ve su tasarrufunun yanında gübreleme özelliği ile de dikkat çeken inovatif bir tasarım ortaya koyduklarını belirtti. Tasarladıkları ürünün kalıbını Konya’da imal ettiren şirket, ilk numunelerle çeşitli üniversite ve bağımsız araştırma kuruluşlarının kapısını çaldı. Ege Üniversitesi ile de çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Kaya, ürünün hedeflediği tasarruf fonksiyonuyla övgüler aldığını dile getirdi. Ürünün tasarım aşamasından ilk numunelerin alınmasına kadar kendisi ve arkadaşlarının yoğun biçimde çalıştığını belirten Kaya, ürünün arge çalışmaları için 50 bin euroluk bir kaynak ayırdıklarını ve bunun yarısını kullandıklarını ifade etti. Tasarımın ardından kalıp üretiminin  de tamamlandığını aktaran Kaya, ürünün seri üretimine geçileceğini sözlerine ekledi.

DUBAİ’DE AĞAÇLARI İNCELEDİ

Türkiye’de ürünün kapsamlı olarak tanıtımlarını gerçekleştireceklerini ifade eden Kaya, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ülkelerine de ziyaretler gerçekleştireceklerini kaydetti.

Ürünün bölgedeki ağaçlara uygun olarak üretilmesi için Dubai ve Güney Afrika’ya ziyaretlerde bulunduğunu anlatan Kaya, aparatın Türk mühendislik ürünü olarak dünya kaynaklarının korunması adına buharlaşmanın yoğun olduğu her bölgede kullanılmasının büyük yararları olacağına dikkat çekti.

Kurduğu şirketi, hayatı kolaylaştıracak ve güzelleştirecek yeni ve basit inovasyon ürünlerine adamış genç bir şirket olarak tanımlayan Kaya,  “Şirketimizin özelliği sürekli zeki çözümlere, yeni inovasyonlara ve taze fikirlere açık olmasıdır. Bu yolla KeepMoist’u su ve enerji tasarrufu sağlaması, gerekli gübreleme aşamalarını en kolay şekilde imkân sunması ve doğa ve çevre dostu olması için tasarladık.” dedi. Üründen emin olduklarını belirten Kaya, tasarımlarını dünya piyasasına sunmak amacıyla KeepMoist telif haklarını koruyacak patent ve isim koruma başvurularını da tamamladıklarını belirtti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Aksaray gibi ona yakın ilde temaslarda bulunduklarını aktaran Kaya, illerdeki meyve üreticileri, oda ve kooperatif yetkilileri ile mahalli yöneticilerden olumlu karşılıklar aldıklarını dile getirerek ilk distribütörlük anlaşmasını da yaptıklarını kaydetti.

HABER: MELİH TEKİN


www.yeniasya.com.tr/ekonomi/anadolu-dan-ilham-aldi-gelecege-yatirim-yapti_443902

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34