Babalar Kızlarıyla Oğullarından Farklı Biçimde İletişim Kuruyor

Ebeveynlerin kızlarıyla oğullarına farklı stratejilerle yaklaştığı sıklıkla dile getirilen bir gözlem. Babalarla yapılan yeni bir araştırma bu farkın izlerini sürüyor.

17 Ağustos 2017 Perşembe 02:58
Bu haber 1354 kez okundu
Babalar Kızlarıyla Oğullarından Farklı Biçimde İletişim Kuruyor
banner1
 
Emory Üniversitesi’nden Jennifer Mascaro önderliğindeki araştırmacılar 52 babanın bir ile üç yaş arasındaki çocukları ile olan etkileşimlerini 48 saat boyunca izlemişler. Araştırmacılar, bu süre zarfında babaların kullandıkları sözcükleri ve davranışlarını gruplamışlar. Buna ek olarak babaların mutlu, nötr ve mutsuz çocuk fotoğraflarına bakarkenki beyin görüntülerini incelemişler. Sonuçlar, öteden beri tahmin ettiğimiz davranış biçimleriyle uyum içerisinde.

Babalar kız çocuklarıyla konuşurken daha analitik bir dil kullanıyorlar ve “daha çok” ve “daha iyi” gibi karşılaştırmalara daha fazla yer veriyorlar. Oğullarıyla konuşan babalar ise “kazanmak” ve “başta gelmek” gibi rekabet ile ilişkili sözcüklere daha çok başvuruyorlar. Bir diğer bulgu babaların kızlarıyla mutsuzluk hakkında daha çok konuşması, buna karşın oğullarıyla daha fazla sert fiziksel oyunlara girişmesi.
Bunlar daha önceki araştırmaların da benzerlerni gösterdiği şeyler. Örneğin annelerle yapılan benzer bir çalışma annelerin kişisel yaşam öykülerini kızlarına anlatırken daha duygusal bir dil kullandığını ve daha fazla ayrıntıya girdiğini göstermişti.

Bu çalışmaya özgü olan ise babaların beyinlerinin kızları ile olan etkileşimleri oğulları ile etkileşimlerinden farklı değerlendirdiği. Buna göre babaların beyinleri kızlarından gelen mutlu ifadelere en kuvvetli tepkiyi verirken, oğullarından gelen nötr ifadelere en kuvvetli tepkiyi veriyor.

Bunun neden olduğunu bilmiyoruz. Bir hipoteze göre bu kızları ve oğulları duygular konusunda eğitmede başvurulan farklı stratejilerin bir izdüşümü. Buna göre sert fiziksel oyunlar erkek çocuklara başkaların duygu durumlarını (örneğin acı hissedip hissetmediğini, sınırların aşılıp aşılmadığını) anlayıp değerlendirerek öğretme ile ilişkilendirilebilir. Benzer duygu durumları kız çocuklarına ise daha doğrudan tartışmalar yoluyla öğretiliyor.

www.tzv.org.tr/#/haber/1078


    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34