Beykoz'un Mozart'ı Yunus Artık Üniversiteli!

Yunus'un hayalleri gerçek oldu.

04 Temmuz 2017 Salı 09:03
Bu haber 1229 kez okundu
Beykoz'un Mozart'ı Yunus Artık Üniversiteli!
banner1
 


Dünyaca ünlü besteci Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olduğu düşünülen Otizmli Yunus, geçim savaşı veren Yazar ailesinin oğlu. Müzik öğretmeni sayesinde Güzel Sanatlar Lisesi'nde burslu okuyan Yunus, konservatuar eğitiminin hayalini kuruyordu. Fakat, YGS puan barajını aşamadığından yetenek sınavlarına giremiyordu.

Cem Yılmaz, Yunus'un doğada duyduğu her sesi notaya dökme yeteneği karşısında oldukça etkilenmiş ve onu burslu okutmak istediğini söylemişti.


Yunus'un öyküsünün medya üzerinde yayılmasından sonra, YÖK de harekete geçmişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç, Yunus'un İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda bir komisyon tarafından değerlendirileceğini açıklamıştı.


Sonunda YÖK Başkanı Saraç'tan müjdeli haber geldi. Sosyal medya hesabından Yunus'un Özel Yetenekliler Kontenjanı'ndan sınava girdiğini ve üstün müzik yeteneğinden dolayı Mozart, Beethoven, Chopin gibi sanatçılara benzediğini belirten Saraç, Yunus'un üniversite öğrencisi olarak eğitimine devam edeceğini açıkladı. 

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli de, Beykoz'un Mozart'ı olarak anılan otizimli Yunus'la ilgili konuştu; "Gerekli bürokratik düzenlemeler yapıldığı takdirde biz 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar'ı öğrencimiz olarak konservatuvarımızda görmek istiyoruz." dedi.


Mutluluğunu ailesiyle paylaşan Yunus'un babası Yazar ise, "Yunus, Anadolu Ajansı ve YÖK'ün yardımlarıyla konservatuara girmeyi başardı. Çok mutluyuz, oğlumun hayalleri gerçek oldu. Emek veren, destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Bizler de kenarda köşede kalmış her yeteneğin keşfedilmesini diliyor, Yunus'u tebrik ediyoruz.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI
www.tzv.org.tr/#/haber/861

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34