Bilge Bir Aileyi Ayırt Eden 10 Ebeveynlik Kuralı

İyi bir aile ile bilge bir aile her zaman aynı şey değildir. Bilge bir ailenin çocuk yetiştirme tarzı kuralları iyi bir aileninkinden farklı olabilir. Bright Side, bilge bir ailenin küçük sırlarını derledi. Biz de kısaltarak sizlerle paylaşıyoruz.

25 Ağustos 2017 Cuma 03:36
Bu haber 1367 kez okundu
Bilge Bir Aileyi Ayırt Eden 10 Ebeveynlik Kuralı
banner1
 

İyi bir aile ile bilge bir aile her zaman aynı şey değildir. Bilge bir ailenin çocuk yetiştirme tarzı kuralları iyi bir aileninkinden farklı olabilir. 

Bright Side, bilge bir ailenin küçük sırlarını sizler için derledi. Tartışmalı yönleri olsa da ilgi çekici bir çalışma. İlginize sunuyoruz.

Aşağıdaki resimlerde sol kısımda iyi bir aile resmediliyor. Sağda ise bilge bir ailenin küçük ayırt edici özellikleri var.

1. Bilge Bir Ailede En Küçük Şey Bile Fark Edilir

–Bak, ne kadar güzel!

Modern psikologlar çocukların her küçük çizimini ödüllendirmenin doğru olmadığını düşünür. Buna karşın bilge aileler her başarının ödüllendirilmesi gerektiği kanısındadırlar.

Bu ailelerde örneğin çocuk annesine anlaşılmaz küçük çizimlerle dolu bir peçete getirdiğinde bile annesi orada bir örüntü bulacak ve ailenin geri kalanına bunu bir resim olarak gururla ailenin geri kalanına gösterecektir. 

2. Çocuk Öz Kontrole Sahiptir

"Birazını da kardeşine bırak!" (sol), "Bunlar kardeşim için" (sağ).

Çocuğu elinden bir şey alarak cezalandırmak yerine, doğru bir davranışı ödüllendiren kurallar belirlemek tercih edilmelidir.

Bir çocuk kısıtlamalar ve cezalar temelinde dar bir şekilde düşünmezse, davranışını kendi iyiliği için düzeltmeyi öğrenir.

3. Anne de Baba da Liderdir

Ebeveynlere saygı, erken yaştan itibaren öğretilir. Çocuk, evinde ebeveynlerinin lider olduğunu bilir.

Çocuk bir şey yapmak ya da almak için ebeveynlerine bağımlı kalmaz; kendisi almayı ya da yapmayı dener.

4. Bilgece Bir Özgürlük

"Aptalsın!", "Bebeğim, ne diyorsun sen?!" (sol); "Aptalsın!", "Ne?! Git köşede dur ve dediğin şey hakkında düşün!" (sağ).

Aslına bakılırsa şimdilerde çocuklara birçok şey için izin veriliyor. Örneğin duvar kağıdını boyadığında; çocuğun sanatçı kişiliğinin yansıması sanılabiliyor.

Fakat her çocuğun uyması gereken sınırlar olmalıdır. Aile çocuğu cezalandırmadan; yaptığının nedenini öğrenmeli ve doğrusunu öğretmelidir.

5. Tüm Enerjiler Er Geç Tükenir

Bazı ebeveynler bütün gün boyunca dolaşıp çocuklara "tırmanma", "yapma", veya "sakin ol!" derler.

Enerjik çocuklara sahip bilge aileler ise, çocuklarının henüz gençken içlerindeki tüm enerjiyi atmaları gerektiğini bilirler. Böylece bu çocuklar büyüdüklerinde tüm işlerinde daha güvenli ve kararlı olurlar.

6. Dağınıklık Kabul Edilir

–Ve sonra bunu ben temizleyeceğim, öyle mi?

Çocuğun olduğu yerde kaos vardır; bilge ebeveynler bundan rahatsız olmaz. Çocukların dağınık olduğunu, öte beriyi devirdiklerini, her şeyi döktüklerini bilirler.

Odalarının neden dağınık olduğu konusunda onlara söylenmek yerine çocuklarının kendilerine rahat gelen şekilde yaşamasına izin verirler ve düzenin önemini zaman içinde anlatırlar.

7. Dış Görünüş Her Şey Değildir

–Yine her yerini kirleteceksin!

Çocukları dış görünüş bakımından temiz ve düzenli tutmak, çocuğun yanı sıra ebeveyninin de çok fazla çaba ve zamanını alır. Bilge ebeveynler, giysilerinin her zaman temiz olmasında ısrar etmenin çocuğun kişisel gelişimi açısından gereksiz olduğunu düşünür. Çocuklar da buna pek aldırmaz.

8. En İyi Ödül Güvendir

Peki, bu çabaları nasıl ödüllendirmeliyiz? Şeker ile olmadığı kesin. 

Bir çocuğu ona duyduğunuz güvenle ödüllendirebileceğinizi unutmayın. Üstlendiği bir işi kendi başına yapmasına tam bir güven duyulan çocuk, bunu çok iyi karşılayacaktır.

9. Kolaylaşmadan Önce Her Şey Zordur

"Bunu yapmak için çok küçüksün" (sol); "Dert etme. Çıkar ve yeniden dene" (sağ).

Çocukların bağımsız olma çabaları kabul edilmeli ve sevinçle karşılanmalıdır. Bir çocuk hangi yaşta olursa olsun yeni bir hobiye giriştiğinde ailesi onu desteklemeli ve teşvik etmelidir. İşler yolunda gitmediğinde bile, "bütün başlangıçlar zordur" denmelidir.

10. Bağımsızlık Ödüllendirilir

"Her şeyi yapabilirim" (sol); "Her şeyi kendim yapabilirim" (sağ).

Bazı ailelerde ebeveynler çocuklarının her şeyi yapabileceklerine inanmaları durumunda hayatta başarılı olacağını düşünürler. Ancak çocukları her şeyi kendilerinin yapabileceğine inandırmak çok daha önemlidir.

Bu zihin yapısı sayesinde çocuklar kendilerini akışa bırakmazlar ve geleceklerini şekillendireceklerini bilirler.
www.tzv.org.tr/#/haber/1087

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34