Bu Alışkanlık Beyninizi Genç Tutuyor!

Yaşlılığa bağlı fiziksel ve zihinsel fonksiyonlardaki azalmayı yavaşlatıyor hatta tersine çevirebiliyor.

01 Mart 2018 Perşembe 12:06
Bu haber 1365 kez okundu
Bu Alışkanlık Beyninizi Genç Tutuyor!
banner39
 
Yaşlılığa bağlı fiziksel ve zihinsel fonksiyonlardaki azalmayı yavaşlatıyor hatta tersine çevirebiliyor.


Araştırmaya göre, dans etmek beyninizin genç kalmasını sağlıyor.

Kuzey yürüyüşü ve bisiklete binme gibi aktivitelerle karşılaştırıldığında dans etmenin daha etkili olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmanın başyazarı Dr. Kathrin Rehfeld, yaşa bağlı olan fiziksel ve zihinsel gerilemenin yavaşlamasında egzersizin yadsınamaz bir etkisi olduğunu belirtiyor.

Bu çalışmada, katılımcılara uygulanan iki egzersiz olan dans etme ve dayanıklılık eğitiminin ikisinin de beynin yaşlanmayla zayıflayan bir bölgesinde güçlenme sağladıkları görülürken yalnızca dans etmenin denge kurma üzerinde geliştirici ve fark edilebilir bir etkisi olduğunu söylüyor.

Çalışmanın katılımcıları ortalama 68 yaşında olan kişiler. Bu kişiler, 18 ay boyunca ya haftalık dans kursuna gidiyorlar ya da dayanıklılık ve esneklik eğitimine katılıyorlar.

Beyin taramalarında egzersizin her iki grup için de yararlı olduğu ancak dans eden grupta daha etkili olduğu ortaya çıkıyor.

Beynin hafızayla ilişkili kısmı olan hippokampüsün de büyüdüğü gözlemleniyor.

Dr. Rehfeld, dayanıklılık programının bisiklete binme ve kuzey yürüyüşü etkinlikleriyle oldukça tekrarlayan bir tarzda olduğunu fakat dans etmenin öyle olmadığını ifade ediyor.

Dans grubundaki katılımcıları sürekli farklı dans stillerini denemeleri için yönlendirdiklerini; daimî bir öğrenme süreci oluşturmak için adımların, kol hareketlerinin, hızın, ritmin ve biçimlerin her iki haftada bir değiştiğini ve katılımcılar için en zor yanın eğitmenlerden hiç yardım almadan kısıtlı zaman içinde rutinleri hatırlamak olduğunu da ekliyor.

Araştırma sonuçlarına yansıyan dansın ekstra faydası ile fazladan eklenen bu zorluklar arasında pozitif bir ilişki olduğu düşünülüyor.

Şu anda “Jymmin” adını verdikleri, fiziksel aktivitelerden yola çıkarak sesler üreten alıcı bazlı sistem olan bir uygulama geliştirdiklerini açıklayan Dr. Rehfeld, müzik dinlerken daha güçlü tepkiler verdiği bilinen bunama sorunu yaşayan kişilerle çalışacakları fiziksel aktivite ve müziğin birleştirildiği bir uygulanabilirlik çalışması yapmayı planladıklarını belirtiyor.

Dr. Rehfeld çalışmayı ve kendi fikirlerini şu şekilde özetliyor:

“Herkesin mümkün olduğunca uzun, bağımsız ve sağlıksız bir hayat yaşamak isteyeceğine inanıyorum.

Fiziksel aktivite, pek çok risk faktörüne direnmemize ve yaşlanma sebebiyle yaşanabilecek fonksiyon azalmalarının yavaşlamasına etki ederek bu isteğimizin gerçekleşmesini sağlayabilecek etmenlerden biri.

Özellikle ileri yaşlarda, dans etmenin vücut ve zihin için uyarıcı etkisi olan bir araç olduğunu düşünüyorum.”
www.tzv.org.tr/#/haber/1859Admin  1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34