Ciğerlerimiz Yanıyor! Ormanlarımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının da artması ile birlikte ülkemizin çeşitli noktalarından orman yangını haberleri gelmeye devam ediyor. Peki bizler ormanlarımızı korumak için neler yapabiliriz? Bu yazımızda bu soruya cevap veriyoruz.

28 Temmuz 2017 Cuma 09:50
Bu haber 1409 kez okundu
Ciğerlerimiz Yanıyor! Ormanlarımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?
banner39
 

Ülkemizde her yıl meydana gelen ortalama 4.000 yangında 10 bin hektar ormanlık alan zarar görüyor. Küçük önlemler alarak oksijen kaynağımız olan ormanlarımızı korumak mümkün. İşte yapılması gerekenler;

1. Kamp ateşlerine dikkat edin

Kamp ateşi taşlar ile çevrelenmiş küçük bir alanda oluşturulmalıdır. Büyük bir ateş yakmadığınızdan ve kamp alanından ayrılırken ateşinizin iyice söndüğünden emin olun.

2.Havai fişek ve dilek balonlarına dikkat!

Havai fişek atmadan önce mutlaka izin alınması gerektiğini unutmayalım. Ormanlık alanların yakınında havai fişek ya da dilek balonu gibi şeylerin kullanılması bu yapıların sönmeden ağaçlık alana düşmesiyle sonuçlanırsa orman yangınlarının sebebi olabilir.

3.Hem sağlığımıza hem ormanlarımıza düşman: Sigara

Arabada, piknikte, yolda içilen sigaraların izmaritlerinin doğaya bıraktığımızda çoğu zaman büyük bir yangının da kıvılcımını doğanın kalbine bırakmış oluyoruz. Söndürülmemiş sigara izmaritleri doğada kuru çalıların kolayca tutuşmasına ve orman yangınının başlamasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi için sigara izmaritlerini doğaya bırakmamalıyız.

4. Tarlalarda anız yakmayın

Tarlalardaki anızı kaldırmak için çoğu çiftçinin başvurduğu bu yöntem aslında oldukça tehlikelidir. Tarlanızda anız yakmayın; çevrenizde yakan varsa uyarın.

5. Cam şişelere dikkat edelim

Özellikle piknik alanına bırakılıp gidilen cam şişeler sıcağın da etkisiyle mercek görevi görerek ormanlık alanda yangın oluşmasına neden olabiliyor. Bu gibi olayların yaşanmaması için doğada çöp bırakmamalıyız.

Herhangi bir yangın durumunda ne yapmalıyız?

Ormanlar bir çok canlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Çıkan her yangın sadece bitki örtüsüne değil bir çok canlıya da zarar veriyor. Herhangi bir yangın durumuyla karşılaştığımızda gecikmeden ALO 177 orman yangın ihbar hattını arayarak bilgi vermeliyiz. Ciğerlerimizin yanmadığı, doğal afetlerden uzak günler diliyoruz.


www.tzv.org.tr/#/haber/997

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34