Çocuğunuz ile Günde En Az 20 Dakika!

Günde en azından 20 dakikanızı çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için ayırın. Peki nasıl mı? Çocuk Gelişim Enstitüsü'nün önerilerini sizin için derledik.

26 Kasım 2017 Pazar 13:20
Bu haber 871 kez okundu
Çocuğunuz ile Günde En Az 20 Dakika!
banner1
 

Günde en azından 20 dakikanızı çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için ayırın. Peki nasıl mı? Çocuk Gelişim Enstitüsü'nün önerilerini sizin için derledik.

Kaliteli Zaman Nasıl Tanımlanır?

Kaliteli zaman çocuk ve aile iletişimine katkıda bulunan, ebeveyn ve çocuğun keyif duyduğu bir atmosferi içeren zaman dilimidir. Başka bir deyişle çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimine katkı sağlayacak eğitici, öğretici, eğlendirici, yaratıcılık içeren faaliyetler ile vakit geçirmektir.

Anne babaların çocuklarıyla o gün hakkında yapacakları bir konuşma, herhangi bir konuda yaptıkları sohbet ya da dergi ve gazete okumaları da kaliteli zaman geçirme tanımının içerisinde yer almaktadır.

Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Yeterli Süre Ne Kadardır?

İdeal süre en az 20 dakika olmalıdır; fakat ebeveynler çocuklarıyla fikir alışverişinde bulunarak bu süreye birlikte karar verebilirler.

Süreden daha fazla önem taşıyan diğer unsur içeriktir. Aynı ortamı paylaşmak kaliteli zaman geçirmek için yeterli değildir. Önemli olan, çocuğunuzla sosyal duygusal paylaşımda bulunarak iletişimi güçlendirmektir.

Dikkat Edilecek Noktalar

1. Yapılan etkinlik hem çocuğa hem anne babaya hitap etmelidir.
2. Zamanın, diğer etkinlikler ya da günlük meşguliyetlerle bölünmemesine dikkat edilmelidir.
3. Aktiviteleri günlük hayatın akışına yerleştirmek hem ebeveyn hem de çocuk için uygulamayı daha keyifli hale getirecektir.
4. Çocuğun tercih ettiği oyun ya da etkinlikler, ilgi alanları, gelişimi ve yaşı dikkate alınmalıdır.
5. Var olan kurallar geçerliliğini sürdürmelidir.

Kaliteli Zaman Geçirmenin Yararları

• Aile ve çocuk arasında güven duygusu güçlenir.
• Anne babalar çocuklarını daha yakından tanıyıp, daha kolay rehberlik edebilirler.
• Çocuklar kendilerini ifade etme fırsatı bulurlar.
• Çocuklar kendilerine değer verildiğini ve önemli olduklarını hissederler.

Yapılabilecekler ve Öneriler

Akşam Yemeği Sohbetleri: Özellikle yoğun günlük hayat temposunda akşam yemekleri tüm ailenin bir arada olduğu nadir zamanlardan biridir. Akşam yemeklerini sohbet etmek, günün olaylarını paylaşmak için bir fırsat olarak değerlendirin.

Birlikte Çalışmak: Ailece yapılacak işlerin bir listesini çıkarıp, o günün projesini seçin; dolapların düzenlenmesi, eski eşyaların ayrılması gibi. İşin nasıl yapılacağını birlikte adım adım planlayın. İhtiyaç duyulan malzemeler (temizlik için deterjan, bez; eski eşyaları koymak için kutu vb.), herkesin yapacağı işi belirleyin (anne rafları silecek, hep birlikte eskiler ile yeniler ayrılacak, baba kalacak eşyaları yerleştirecek, çocuklar eskileri kutulara koyacak).

Yemek Pişirmek: Yemek hazırlığı hem çocuğunuzla keyifli zaman geçirdiğiniz hem de yeni bilgi ve becerilerin öğrenildiği bir etkinliğe dönüşebilir. 

Gazete-dergi-kitap: Gazetelerdeki, dergilerdeki resimler hakkında konuşmak, resimlerdeki insanlara konuşma balonları yazmak gibi etkinlikler keyifli olabilir. Daha küçük çocuklar için kitap okuma saatleri düzenlenebilir. 

Alışveriş: Beraber bir alışveriş listesi hazırlayabilir, nelerin eksik olduğunu bulabilirsiniz. Belli bir miktar para ile markete gidip, ondan da listedekilerden bir kısmını bulup almasını isteyebilirsiniz.

Aile Albümü: Eğer aile fotoğraflarınız bir albümde düzenli olarak durmuyorsa ya da düzenlenmesi gerekiyorsa bunu ailece yapmak eğlenceli olabilir. Fotoğraflardaki kişilerin kim oldukları hakkında konuşmak, fotoğrafları kronolojik sıraya dizmek, ailece eski günleri hatırlamak anlamlı olacaktır.

Tatil Anı Defteri: Ailece gittiğiniz tatillerle ilgili anılarınızı topladığınız bir anı defteri oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte tatilde çekilen fotoğrafları, gittiğiniz yerden aldığınız kartpostalları yapıştırıp, başınıza gelen ilginç olayları deftere geçirebilirsiniz. 

Aile Gecesi: Haftanın bir gününü “aile gecesi” olarak planlayabilirsiniz. Sinema gecesi, pijama partisi, meyve yeme gecesi, dondurma gecesi ve benzerleri düşünülebilir.

Yapılacaklar Listesi Hazırlamak: Ailece belirli zamanlarda yapmak istediklerinizi çocuğunuzla birlikte planlayarak liste haline getirebilirsiniz (hafta sonu ya da yaz tatili planlamak)

Araştırma: Çocuğun merak ettiği konuları birlikte belirleyerek araştırabilirsiniz.

Gezi: Alışılmışın dışında değişik yerleri ziyaret edebilirsiniz; örneğin müze, sergiler, tiyatro ve benzerleri.

Spor: Birlikte spor, yürüyüş yapabilirsiniz. Hem yoğun çalışma temposundan uzaklaşır hem de çocuğunuzla birlikte sağlıklı zaman geçirmiş olursunuz. Eğer bisikletiniz varsa birlikte bisiklet sürebilirsiniz.

Bitki bakımı: Evde çocuğunuzla birlikte bir bitki yetiştirebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte bir zaman belirleyerek bitkiyi sulamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede saat kavramını daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

Evde Define Avı: Tüm ailenin evde olduğu günlerde, evin bir yerine (örneğin içinde çikolatalar ya da ailecek izleyebileceğiniz bir film olan) bir define sandığı saklayın. Çeşitli ipuçları evin farklı köselerine yerleştirin. Bu ipuçlarını doğru çözen kişi defineye ulaşır. 

Ben Kimim?: Aile üyelerinden biri aklından bir kişi, hayvan ya da herhangi bir nesne tutabilir. Diğerleri sordukları sorular ile kim olduğunu bulmaya çalışırlar. Örneğin “Canlı mı?” “Uçabilir mi?”

Görsel Hafıza Oyunu: Bir tepsiye evde bulunan küçük eşyalardan koyun (bozuk para, toka, saç fırçası, vb.). Herkes bu nesnelere dikkatle baktıktan sonra tepsinin üstünü bir örtü ile kapatın ve herkesin aklında kalanları kağıda çizmesini isteyin. Listesinde en çok doğru olan oyunu kazanır. Bu oyunu dokun hisset-tahmin et olarak da oynayabilirsiniz. Bu kez nesneleri bir torba ya da kutuya koyun, oyuncular kutudaki nesnelere dokunarak ne olduğunu tahmin etmeye çalışsınlar.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI www.tzv.org.tr/#/haber/1345    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34