Çocuklar İçin Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)

Bilinçli farkındalık nedir? Bilinçli farkındalığın çocuğa faydası var mıdır?

04 Nisan 2018 Çarşamba 02:41
Bu haber 1319 kez okundu
Çocuklar İçin Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)
banner39
 
Bilinçli farkındalık nedir? Bilinçli farkındalığın çocuğa faydası var mıdır?Bilinçli Farkındalık Nedir?


Bilinçli farkındalık, deneyimlemeden “vazgeçmek” yerine merakla, şimdiki zamana “uyum sağlamayı” içeren bir beden-zihin farkındalığıdır. Bilinçli farkındalık, hayatın tam anlamıyla uyanık olma halidir: şu anın farkına varmak ve kesintisiz ana odaklanmak. Geçmiş hakkında ya da geleceği düşünmek yerine, şu andaki konuya dikkati çekmekle ilgilidir. Bilinçli farkındalık hepimizin sahip olduğu ve çeşitli uygulamalar yoluyla güçlendirebileceğimiz bir şeydir.

Bilinçli farkındalık, meditasyon pratikleri veya gündelik farkındalık aktiviteleriyle geliştirilebilir: yürüyüş, müzik dinleme, yeme ya da konuşma gibi.

Bilinçli farkındalık olgusu, stresi azaltarak, yaşamın daha eksiksiz bir şekilde yaşanmasını sağlayan, zihinsel sağlığı destekleyen, klinik olarak kanıtlanmış bir araçtır.

Bilinçli Farkındalığın Çocuklara Faydası Nedir?

►Araştırmalar, farkındalık eğitiminin, artan dikkat, bellek işleme ve karar verme yetenekleri ile bağlantılı olan, beynin frontal lobundaki bağlanabilirliği arttırdığını göstermektedir.

►Farkındalık eğitimi, öz farkındalık, sosyal farkındalık ve özgüven artışıyla sonuçlanan merakla iç ve dış deneyimlere uyum sağlamayı içerir.

►Farkındalık eğitimi, çocukların duygularını, özellikle korku ve öfke gibi zor duyguları, doğru nefes alma ve diğer teknikler aracılığıyla kendi kendine düzenleme yeteneklerini arttırır.

►Farkındalığın empatiyi veya başka bir kişinin ne düşündüğünü veya hissettiğini anlama yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir, bu da çocukların başkalarıyla ilgili farkındalığını arttırır ve onların pozitif ilişkiler kurmasına yardımcı olur.
www.tzv.org.tr/#/haber/2159
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34