En Çekici 5 Kişilik Özelliği

Bu beş karakter özelliği iş çekiciliğe geldiğinde eğitimden ya da genetik özelliklerden daha belirleyici.

02 Mart 2018 Cuma 15:33
Bu haber 1425 kez okundu
En Çekici 5 Kişilik Özelliği
banner39
 
Bu beş karakter özelliği iş çekiciliğe geldiğinde eğitimden ya da genetik özelliklerden daha belirleyici.


Psikologlara göre oyunbaz olmak en çekici kişilik özelliklerinden biri. Bu insanlar özellikle yanında bulunan insanların da eğlenmesi için isteklidir. Bu insanlar, yine kendileri gibi komik, rahat ve yaratıcı insanlarla olmayı tercih ederler.


Ama en çekici beş karakter özelliği şunlardır:

1) Nezaket ve Anlayış

2) Zekâ

3) Espri anlayışı

4) Eğlenceli olmayı sevmek

5) Heyecan verici bir karaktere sahip olmak

Oyunbaz İnsanların Gönderdiği Sinyaller

Oyunbaz insanlar; muziplikten, söz oyunlarından, doğaçlama yapmaktan ve hafif bir şekilde meydan okumaktan zevk alırlar. Alışılmadık şeyleri sever ve insanların eğlendiği durumları ortaya çıkarmayı iyi bilirler.

Eğlenceli ve oyunbaz olmak, kadınlara ve erkeklere farklı pozitif mesajlar gönderir. Kadınlara erkeğin saldırgan biri olmadığı mesajını verirken, erkeğe de kadının yaşama gücüne sahip olduğu mesajını iletir.

Dr. René Proyer şöyle diyor: “Bu yüzden bu karakter özelliği eş seçiminde çok önemli gözüküyor; en azından diplomadan, iyi genlere sahip olmaktan ya da dindarlıktan daha önemli.”

Dr. Proyer ve arkadaşları 327 genç yetişkinle bir anket çalışması yürütmüş. Bu çalışmada katılımcılara uzun dönemli ilişkilerde partnerlerinde olmasını arzu ettikleri kişilik özelliklerinin hangileri olduğu sorulmuş. Hem erkeklerin hem de kadınların verdikleri cevaplar yukarıdaki sırayla büyük ölçüde örtüşüyor.

Bununla beraber, kadınlar espri anlayışına, erkekler de heyecan verici kişiliğe biraz daha fazla önem atfediyorlar.

Dr. Proyer verileri yorumlarken temkinli olmak gerektiğini hatırlatıyor. Buna karşın verilerin oyunbaz insanların daha çekici partnerler olarak görüldüğünü veya oyunbazlığın ilişki sırasında arttığını gösterdiğinin düşünülebileceğini söylüyor.

Dr. Proyer bu niteliğin mutluluğu artırabileceğini de düşünüyor. Proyer’e göre insanlar oyunbazlığın bir ilişkinin sorunsuz yürümesine katkı yaptığını düşünüyorlar. Zira oyunbazlık, ilişkinin heyecanını korumayı, karşı tarafı mutlu etmeyi, ona karşı duyulan sevgiyi ifade etmeyi ve genel anlamda ilişkiyi derinleştirmeyi kolaylaştırıyor.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/1979Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34