Geleceğin Havalimanları Adeta Birer Şehir!

Daha önce havalimanında bulunmuş olsanız da iddia ediyoruz böylesini görmediniz! Çok mu iddialı oldu? Öyleyse, gelin beraber bakalım.

12 Haziran 2017 Pazartesi 07:09
Bu haber 1281 kez okundu
Geleceğin Havalimanları Adeta Birer Şehir!
banner1
 

Mimar Curt Fentress büyük dijital sanat kurgusunu geliştirdi. Donanımı 12,000 adımlık LED fayanslar oluşturuyor. Böylece, şehri daha şehir gibi hissettiriyor. Ayrıca, 2034' e kadar 7,3 milyar kişinin uçması bekleniyor. Bu yüzden, tüm dünyada rekabet artarken havalimanı ve hava yolları şirketlerinin büyümek için başka bir yol bulmaya ihtiyaçları oluyor. Bunun bir yolu da; havalimanlarını kendi kendini yöneten, birçok kolaylıkları ve uluslararası büyük şehirlerde bekleyeceğiniz kültürel fırsatları sağlayan şehirlere dönüştürmek.

Gelin şimdi bir de içine göz atalım!

MSP Airport [Photo: courtesy Icrave]

İlk olarak şunu belirtelim ki; yüz tanıma ve otomasyon, havaalanlarının kurulumunu tamamen değiştirecek. Örneğin, gelecekte bagajlarımızla seyahat etmek zorunda kalmayabiliriz. Peki, bu nasıl olacak? Bagajlarınız alınıp sizden ayrı olarak gideceğiniz yere ulaştırılacak. Bu sürede bagajlarınızın kaybolmasını önlemek için telefon numaranıza bağlı kimlik etiketler kullanılacak. Böylece yolcular bagaj için harcanan zamanı havaalanında daha etkili ve aktif olarak değerlendirebilecekler.

Tom Bradley International Terminal at LAX [Photo: © Lawrence Anderson]

Havalimanlarının en büyük açığı şüphesiz "güvenlik". Fakat gelecekte güvenlik yüz tanıma ve biyokimlik teknolojisi sayesinde kusursuz olacak. Ayrıca, havalimanının sunacağı en temel imkanlardan biri güvenlik olacak.

Peki, gelecekteki bu havalimanlarında neler yapabiliriz? Dilerseniz şimdi de bunlara göz atalım!

Tüm bu değişimler demek oluyor ki, insanlar uçuş için bekleme sürelerini daha verimli geçirebilecekler. Fentress'e göre bu havalimanları zaten var. Fentress'ın firması yıllar önce Incheon'da (Seoul un yanında) bir havalimanı inşa etti. Hatta bu terminal evlilik törenleri, buz pateni pisti ve sinema salonlarıyla meşhur.

Uçuşa geçmeden önce sanal gerçeklikle çarşıyı gezdiğinizi hayal edin! Ya da bir konsere veya konferansa katıldığınızı.. Ayrıca, bu havalimanlarında geleceği bir an için görebilen tuhaf teknolojik ürünler satan alışveriş yerleri de olacak. Tüm bunlar bazıları için "kabus" bazıları içinse "hayallerin gerçek olması" gibi gelebilir. Bu tamamen kim olduğunuzla ilgili.

Böylece, yeni havalimanları; zinde müşteriler için potansiyel alışveriş merkezleri olacak. İnsanalar, yapılacaklar listesini burada tamamlayabileceklerini öğrendiklerinde havalimanlarına uçuş saatinden çok önce bile gelebilirler. Tabii aynı zamanda markalar için de para kazanabilecekleri bir yer olacak havalimanları.

Tüm bunları düşündüğümüzde her haliyle kullanışlı bir havalimanı görüyoruz. Ayrıca Ohayon, gelecekte havalimanlarının köpek dolaplarını da içereceğini düşünüyor. Böylece insanlar köpekleriyle havalimanına gelebilecekler. Orada köpeklerini bırakabilecekler ve eve dönerken de tekrar oradan alabilecekler.

Bir şehirden beklenen imkanlara benzer fırsatlar sunduğunu düşündüğümüzde (sinema salonu, dükkanlar, spor salonu ve ortak çalışma alanları) bu havalimanları sadece bir havalimanı değil, adeta birer şehir! Daha ne olsun!


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

www.tzv.org.tr/#/haber/741

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34