Görme Yetisini Kaybetmiş Bir Ressam

John Bramblitt; sekiz yaşındayken görme yetisini kaybetmeye başlamış, otuzlu yaşlarında ise epilepsiden dolayı görme yetisini tamamen kaybetmiş bir sanatçı. Şimdilerde hiç bir şekilde göremiyor fakat yine de renk algısına sahip. Sahip olduğu renk algısı sayesinde, onu depresyondan kurtaran tek şey resim yapmak olmuş. John dokunarak renkleri hissediyor ve kendine has tarzı ile tuval üzerinde harikalar yaratıyor.

29 Temmuz 2017 Cumartesi 08:20
Bu haber 1453 kez okundu
Görme Yetisini Kaybetmiş Bir Ressam
banner1
 

2001 yılı, John'un bir ressam olarak kariyerinde dönüm noktası olmuş. Bu resim serüvenini ise şu sözlerle anlatmış: "Bu şekilde resim yapmaya başladığım zamanlar, görerek yapabileceğim resimlere denk eserler oluşturabileceğimi hiç düşünmemiştim. Görme yetimi tamamen kaybettikten sonra bir yıl içerisinde tekrar resim yapabilmenin bir yolunu buldum. Bütün yaptığım gözlerin bir ressam için gerçekleştirdiklerini dokunarak ve hissederek gerçekleştirmek oldu. Temelde gözler ressam için iki şey yapar; çizimlerin tuvaldeki yerini belirlemek ve renkleri ayırt etmek. Zaman geçtikçe, ben de tuval üzerinde çizimlerin yerini belirlemek için ve renkleri ayırt etmek için farklı teknikler geliştirdim. Dahası atölyemdeki bütün şişeler ve boya tüpleri Braille alfabesinde ve renkleri karıştırırken bazı tarifler kullanıyorum. Bu kek pişirirken tarif kullanmak gibi bir şey. Eğer doğru içerikleri doğru miktarlarda kullanırsanız sonuç her zaman aynı olacaktır. İlk yaptığım sergilerde insanlara göremediğimden bahsetmedim, göremiyor olmaktan utandığım için değil tabii ki, yalnızca insanların sanatıma olan bakış açılarını etkilemek istemedim. "

Belki de bir çok sanatçı için görme yetisini kaybetmek sanatlarının sonunu getirebilecekken, John Bramblitt için durum hiç de öyle olmamış Aksine bu durum onun dehasını keşfetmesine ve olağandışı renkleri hissetme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmuş. Yapmış olduğu muhteşem eserlerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


www.tzv.org.tr/#/haber/996    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34