Hafızanızı Güçlendirmenin Yedi Yolu

Bu yedi ipucu, hafızanızı güçlendirmek için size çok yardımcı olabilir.

10 Ekim 2018 Çarşamba 13:50
Bu haber 1817 kez okundu
Hafızanızı Güçlendirmenin Yedi Yolu
banner39
 
Bol bol uyumak, yeni zor beceriler kazanmak ve sosyal olarak aktif olmak hafızanızın keskin olmasına yardımcı oluyor.

İyi Uyuyun

İyi uyumak, zaman ve mekân ile ilişkili olan epizodik belleğinize takviyede bulunur. Araştırmalar REM uykusunun hafızanın müzik aleti çalma veya bisiklet sürme gibi motor becerilerle ilgili kısmının pekiştirilmesinde hayati bir rol oynadığını göstermiştir. Yeni bir beceri edindikten sonra tüm gece süren iyi bir uyku sonucunda tüm öğrenme süreci pekişiyor ve daha sonra otomatikleşme aşamasına geçiyor.

Sakinleşin

Bize stres yaşatan olayın ne zaman olduğuna bağlı olarak hafızamız etkileniyor. Adrenalin hormonunun hızlı salınması bizim "savaş veya kaç" tepkimizin bir parçası olarak bizi daha dikkatli yapabiliyor, ancak kortizol hormonunun yavaş yavaş salınımı bellek oluşum süreçlerini sekteye uğratıyor. Bellek oluşumu çabasından hemen önce yaşanan bir stresli olay anımsama yetimizi bozuyor. Fakat yeni bir şey öğrenmemizin hemen öncesinde veya sonrasında yaşadığımız stres öğrenme yetimizi artırıyor. Ayrıca, yaşadıklarımızı hatırlama çabamızdan hemen önce yaşadığımız stres de hatırlamamızı zorlaştırıyor. Yoga, meditasyon veya diğer rahatlama teknikleri bu konuda bize yardımcı olabilir.

Öğrenmeye Devam Edin

Yaşlı insanlara bilişsel fonksiyonlarını devam ettirebilmeleri için genellikle "kullan ya da kaybet" yaklaşımını benimsemeleri söylenir. Aslında hafıza ile ilgili araştırmalar yalnızca belirli mental aktivitelerin faydalı olduğunu söylüyor. ABD'li araştırmacılar 2013 yılındaki bir çalışmada, 3 ay boyunca haftada 15 saatini dijital fotoğrafçılık gibi karmaşık bir beceri öğrenmekle geçiren 60-90 yaş aralığındaki katılımcıların epizodik bellek testlerinde anlamlı gelişmeler olduğu gösterdi. Çengel bulmaca gibi basit aktivitelerle uğraşanlarda ise böyle bir durum görülmedi.

Hatırlayacağınıza İnanın

Pozitif düşünmek bellek performansını artırıyor. Harvard’daki araştırmacılar, 60 yaş ve üzeri bireylere "bilgili", "akıllı" ve "zeki" gibi kelimelerle telkinde bulunduklarında performanslarının arttığını gördüler. Diğer yandan "Alzheimer", "unutma" ve "bocalama" gibi kelimeler ise performansı düşürüyordu. Beyin taramalarında, bellek kodlama esnasında beynin belli bölgelerinin aktivite derecelerinde farklılık olduğu ve kişinin iyi bir hafızaya sahip olduğuna kanaat getirmesinin bu aktivitenin derecesini olumlu etkilediği görülüyordu.

Mola Verin

Anılarınızı birleştirmek için beyninize zaman tanımalısınız. Bir asırdan eski bir çalışmada, Alman bilim insanları mola verildiği zaman bellek testlerinde iki kat başarılı olunduğunu tespit ettiler. Daha güncel bir araştırmada, bazı amnezi (hafıza kaybı) hastaları ve sağlıklı gönüllülerin kelime listesini mola vererek ezberledikleri zaman daha fazla hatırladıkları nörobilimciler tarafından gösterildi.

Sosyal Kalın

Aktif bir sosyal hayata sahip olmak yaşa bağlı hafıza problemlerini geciktiriyor. ABD'li araştırmacılar 50’li ve 60’lı yaşlardaki katılımcıların 1998 ve 2004 yılları arasında bellek testleri yapmalarını istemişler, bu testlerin sonucunda sosyal olan kişilerin hatırlama kabiliyetlerinin diğerlerine göre anlamlı şekilde yüksek olduğunu göstermişlerdir. İyi arkadaşlara sahip olmak, hayır işlerinde gönüllü olmak ve farklı sosyal aktivitelerde bulunmak belleğimizi koruyor.

Bellek Menüsü

Yediğimiz her şey bilişsel fonksiyonumuzu etkiliyor. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, Akdeniz tipi beslenme düzeninin bilişsel aktivitelerin kaybını ve Alzhemier hastalığını yavaşlattığı, uzun vadeli çalışan belleği ise geliştirdiği görüldü. Yani sebze ağırlıklı beslenin, kırmızı eti ve mandıra ürünlerini azaltın ve temel yağ kaynağınız olarak zeytinyağını kullanın.
www.tzv.org.tr/#/haber/2819
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34