İnsanların En Uzun Yaşadığı 5 Ülke ve Nedenleri

2017 Dünya Mutluluk Raporu’na göre insanların en uzun yaşadığı 5 ülke ve bu ülkede insanların uzun yaşamalarının arkasında yatan nedenler.

24 Eylül 2017 Pazar 03:33
Bu haber 1211 kez okundu
İnsanların En Uzun Yaşadığı 5 Ülke ve Nedenleri
banner1
 

Günümüz dünyasında ülkeler arasında ortalama yaşam süresi bakımından önemli farklılıklar var. Bazı ülkelerde ortalama yaşam beklentisi dünya ortalaması olan 71 yıldan kayda değer derecede yüksek. 

Peki bu ülkeleri diğerlerinden ayıran ne? Elbette herkesin aklına gelen ortak ekonomik ve sosyal faktörler kadar, her ülkeye özgü bazı nitelikler de uzun yaşam beklentisine katkı yapıyor.

İşte 2017 Dünya Mutluluk Raporu’na göre insanların en uzun yaşadığı 5 ülke ve bu ülkelerin uzun yaşam sırları!

1. Japonya


Ortalama 83 yıl yaşayan Japonlar, uzun zamandır ortalama yaşam beklentisinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. "Ölümsüzler Adası" olarak da anılan Okinawa'da yüz yaşını geçmiş 400'den fazla insan bulunması dünyada uzun ömürle ilgili araştırma yapanların dikkatini buraya yöneltmesine neden oluyor.

Araştırmacılar, yerel beslenme alışkanlıkların uzun ömre önemli katkı yaptığını düşünüyor: bolca tofu ve tatlı patatese ek olarak az miktarda balık. Yaşlılar arasında aktif sosyal bağlar olması ve güçlü bir topluluk hissi de stresi azaltarak ve ait olma duygusunu güçlendirerek uzun ömre katkıda bulunur.

2. İspanya


Akdeniz yemeklerinin İspanya’nın ortalama ömrüne sağladığı katkı göz ardı edilemez. Kalp sağlığı açısından zengin olan zeytinyağı, sebze ve şarap gibi besinler İspanya’da ortalama ömrün 82,8 yıl olmasında önemli bir faktördür.

Ancak İspanya’nın uzun yaşamak için başka bir sırrı da var: siesta, yani öğle uykusu. 

Barselona'lı tur reberi Miquel Àngel Diez i Besora bu durumu şöyle açıklıyor: "İspanyollar saat 14:00-17:00 arası dükkanlarını kapatıp öğle uykusuna gidiyor; buradaki güzellik çalışma gününün organizasyonunda. Öğle arası için sadece yarım saatlik bir molanız olsaydı, iş yerine fast food söylerdiniz. Ancak iki veya üç saatlik bir aranız varsa, evinize gidersiniz veya gidip bir restorana oturursunuz. Yediklerinizi sindirecek zamanınız olur. Her halükârda paket servislerle besleneceğinizden daha iyi belenmiş olursunuz".

İspanya'da şehirlerin nüfus yoğunluğu fazla ve mağazaların ve restoranların bulunduğu konumlar, insanların konutlarına yürüme mesafesinde.Bu da insanları daha fazla hareket etmeye yöneltiyor. Marina Manasyan, "Moskova'dan Barselona'ya taşındığımda, insanların yürüyerek veya bisikletle seyahat etmeyi tercih ettiğini, hatta kendi araçlarını kullanmak yerine biraz yürümeyi göze alıp toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ettiğini" gözlediğini söylüyor ve ekliyor: "Hücrelerinize oksijen gitmesini sağlayın ve karbon ayakizinizi küçültün".

3. Singapur


En gelişmiş tıbbi olanaklara ve mucizevi sözcüğüyle nitelenen bir sağlık sistemine sahip olan Singapurlular ortalama 83,1 yıl yaşıyor. Ülke, dünyadaki en düşük anne ve bebek ölüm oranına sahip. Singapur'da koruyucu sağlık hizmetleri en üst düzeyde tutuluyor.

Kültür ve erişilebilir kent ortamı da daha uzun bir hayata katkıda bulunuyor. Blog yazarı Bino Chua "Halka açık parklarda egzersiz yapan veya spor salonuna giden birçok insan göreceksiniz" diyor. Ülkede, yaşlanmakta olan insanlara yönelik ilk sağlık parkı da kısa süre önce açlımış.

Sağlık düşmanı alışkanlıkları Singapur’da sürdürmek zor. Sigara ve alkolden yüksek oranda vergi alınıyor ve bu ürünler Singapur'da başka ülkelere kıyasla çok daha pahalı.

4. İsviçre


Erkeklerin dünyada en uzun yaşadıkları ülke ortalamada 81 yılla İsviçre. Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre'de bu zenginlik üstün nitelikli sağlık hizmetlerine erişim, kişisel güvenlik ve refah duygusu şeklinde kendini göstererek ülkeyi yüksek sıralara taşımaya katkıda bulunuyor. Hatta azı araştırmalar, yaşam süresinin uzunluğundaki başlıca faktörler arasında ülkedeki yüksek peynir ve süt tüketimini de sayıyor.

5. Güney Kore


Güçlü ve büyüyen bir ekonomi, sağlık hizmetlerine yaygın erişim ve Batı ülkelerindekine kıyasla daha düşük olan kan basıncı değerleri sayesinde Güney Kore’nin ortalama yaşam süresinin 90 yılı geçeceği ilk ülke olması bekleniyor. 

Ülkenin ayrıca, kolesterolü düşürdüğü, bağışıklığı artırdığı ve kanseri engellediği söylenen fermente edilmiş gıdalar bakımından zengin bir diyeti var. 

Koreliler topluluğa ve geleneğe vurgu yapan kültürlerinin de uzun yaşamlarında etkisi olduğu kanısında. Turizmci Camille Hoheb, "Jimjilbang (halk hamamı) insanları eğlenmek ve sosyalleşmek üzere bir araya getiriyor; bu da stresin azalmasını sağlıyor" diyor ve ekliyor: "Güney Kore'de, Budist anlayışın ve bireyciliğe karşı olan yaygın işbirliği kültürünün getirdiğ bir farkındalık duygusu var".

KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

www.tzv.org.tr/#/haber/1233

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34