İşçi Karıncaların Yüzde 40’ı Aslında Çalışmıyor!

Karıncalar çalışkanlıkla özdeşleştirilen hayvanlar. Buna karşın işçi karıncaların yüzde 40’ı bütün günlerini tek bir görevi yerine getirerek geçiriyor: Hiçbir şey yapmamak.

28 Mayıs 2018 Pazartesi 14:21
Bu haber 1210 kez okundu
İşçi Karıncaların Yüzde 40’ı Aslında Çalışmıyor!
banner39
 
Karıncalar sadece bizim ülkemizde değil, pek çok ülke ve kültürde çalışkanlığın sembolü olarak düşünülen canlılar. Ama görünüşteki bu çalışkanlık yanıltıcı olabilir. Özellikle de işçi karıncaların önemli bir kısmı günü hiçbir şey yapmadan geçiriyorsa.


Arizona Devlet Üniversitesinde karınca davranışları üzerinde çalışan biyologlar tam olarak bunu söylüyorlar. Doktorasını karınca davranışı üzerine yapan Daniel Charbonneau, oran mevsime ve türe göre küçük değişiklikler sergilese de karıncaların yüzde 40’ının günün büyük kısmını hiçbir şey yapmadan geçirdiği sonucuna varmış.


Charbonneau ve doktora hocası Anna Dornhaus, bulgularını 2015’te yayınlamışlar. Ancak o zamanlar boş duran bu karıncaların kolonilere ne faydası olduğu konusunda kesin bir fikirleri yokmuş.


PLOS ONE’da yayınlanan yeni çalışmalarında ise Oxford Üniversitesinden Takao Sasaki ile birlikte Charbonneau ve Dornhaus, boş duran bu karıncaların temel işlevinin yedek bir emek gücü oluşturmak olduğunu gösteriyorlar.


Yaptıkları deneylerde aktif işçi arıların yüzde 20’si koloniden uzaklaştırıldığında, bu boş duran arıların aktifleşerek kaybaolan işgücünün yerini aldığını saptamışlar.


Bunu karşın çalışmayan karıncalar aynı oranda azaltıldığında, diğer işlerle görevli karıncalardan işlerini bırakıp tembelliğe yönelen olmamış.


Araştırmacılar karıncaları birbirlerine karıştırmamak için bedenlerini üç noktada boyamışlar.


Araştırmayı yürütenlerin bir tahmini daha var. Boş duran karıncalar, yiyeceğin kıtlaştığı zor zamanlarda yamyamlığa yönelen karınca kolonisi için bir yemek deposu işlevi de görüyor olabilir.

www.tzv.org.tr/#/haber/1240
Admin  1
Anahtar Kelimeler: Işçi Karıncalar

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34