Kaygı, İnsanların Yürüme Yönünü Etkileyebilir

Kaygılı ve endişeli olan insanlar beyinlerinin sağ tarafını daha fazla kullanırlar. Bu durum onların sola doğru bir yörünge çizerek yürümelerine neden olur.

06 Haziran 2017 Salı 07:38
Bu haber 1000 kez okundu
Kaygı, İnsanların Yürüme Yönünü Etkileyebilir
banner1
 
Kent üniversitesi Psikoloji Fakültesinden Dr. Mario Weich öncülüğündeki yeni araştırmalarda, beynin iki yarımküresi arasındaki etkileşim ile yana doğru kaymaların, insanların yürüyüş yörüngeleri üzerindeki etkisi ilk kez ilişkilendirilmiştir.

Çalışmada bireylerin bir alan boyunca neden eşit bir şekilde dikkat göstermediklerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma yapılacak olan bireylerin gözleri bağlanmış ve bulundukları alandaki önceden gördükleri hedefe doğru düz çizgi üzerinde yürümeleri istenmiştir. Araştırmacılara göre, endişeli ve kaygılı bireylerin gözleri bağlıyken sola doğru yürümeye eğilimli olmaları beyinlerinin sağ yarım kürelerinin daha aktif çalıştığını göstermektedir.

Araştırma ayrıca beynin iki yarımküresinin farklı güdüsel (isteklendirme) sistemler ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu yarımküreler sağ tarafta engelleme ve sol tarafta yaklaşmadır.

Araştırmacılar ilk defa beynin sağ tarafındaki engelleme ve etkinleştirme arasında açıkça bir bağlantı kurmuştur.

Araştırma sonuçları, tek taraflı ihmal sorununun yani bir alanın bir tarafının farkındalığının olmamasının tedavisinin olabileceğini göstermektedir. Özellikle sağ tarafı ihmal etmekten muzdarip bireyler kaygıyı azaltmak için gerekli müdahale ve tedavilerden yararlanabilirler.
KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/72

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34