Mutluluk ile İlgili Herkesin Bilmesi Gereken, Büyüleyici Psikoloji Çalışmaları

Mutluluğun vücudumuza etkileri, genetik kodumuzun etkileri, mutluluk algısının yaş ile değişimi, beklenmedik mutluluklar ve çok daha fazlası...

21 Temmuz 2017 Cuma 07:22
Bu haber 1302 kez okundu
Mutluluk ile İlgili Herkesin Bilmesi Gereken, Büyüleyici Psikoloji Çalışmaları
banner1
 

Mutluluğun vücudumuza etkileri, genetik kodumuzun etkileri, mutluluk algısının yaş ile değişimi, beklenmedik mutluluklar ve çok daha fazlası...

İşte mutlulukla ilgili en keyifli psikoloji çalışmalarının 10'u.

1. Mutluluk tüm vücudu harekete geçirir.

Düşüncelerin aksine, duygular tamamen akıl içinde yaşanmaz, aynı zamanda bedensel duyumlarla da ilişkilidir. Yeni bir çalışma sayesinde, ilk kez duygularla bedensel hisler arasındaki bağlantıların bir haritası oluşturuldu. Finlandiya araştırmacıları 701 katılımcıda farklı duygular uyandırdı ve daha sonra aktivasyon artışı veya azalışı hissettikleri vücut noktaları haritada renk aldılar. Altı temel duygu için vücut haritasındaki renkler şu şekilde: Öfke, Korku, Tiksinme, Mutluluk, Üzüntü, Şaşırma (Soldan sağa doğru)

Sarı, aktivitenin en üst düzeyini gösterir. Bunu kırmızı takip eder. Siyah nötr, mavi ve açık mavi sırasıyla düşük aktifliği gösterir. Mutluluk, bacaklar da dahil olmak üzere tüm vücudu aktive eder, belki de mutlu insanların harekete geçmeye hazır hissetme sebepleri bundan dolayıdır.

2. Mutluluk, genetik kodumuzu değiştirir.

Doğru türden bir mutluluk bize sadece harika hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda genetik kodumuza kadar vücudumuza yarar sağlar. Yeni yapılan bir çalışma, bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için vücudun yabancı maddelere karşı savunmadan sorumlu hücrelerdeki gen ekspresyonu modelini inceledi.

İnsanların arasında sağlıklı bir mutluluk yaşayan kişilerde, antikor ve antiviral genlerin daha güçlü bir ifadesi olduğu görüldü. İyi hissetmek, bizi hem mutlu ediyor hem de gen kalitemizi arttırıyor. 

3. İnsanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu olurlar.

Amerika genelindeki 255 şehirden alınan veriler, bir amaç için bir araya gelen (gönüllü) toplulukların daha mutlu hissettiğini ortaya koydu. Sosyal sermaye, ruh sağlığımız için koruyucu bir etkiye sahiptir ve insanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu hissederler.

4. İçe dönük olsanız bile, dışa dönük insanlar gibi davranmak daha mutlu olmanızı sağlar.

Yeni araştırmalara göre, dışa dönük biri gibi davranmak (içe dönük olsanız bile) insanları daha mutlu hissettiriyor. Bu sonuçlar; Amerika, Venezuela, Filipinler, Çin ve Japonya'daki yüzlerce insanın katıldığı anketlerden elde edilmiştir. Çalışma sırasında insanlar günlük hayatlarında daha fazla dışa dönükmüş gibi davrandıklarında gerçekten dışa dönük hissettiklerini bildirdiler.

Çalışmaya katılanların, 10 dakika boyunca dışa dönük davranmaları ve sonra nasıl hissettiklerini rapor etmeleri söylendi. İçe dönük kişilere bile (genellikle yalnız faaliyetleri seven kişiler) dışa dönük bir şekilde hareket etmek mutluluk veriyordu.

5. Online mutluluk bulaşıcıdır.

Yeni bir araştırmaya göre, çevrimiçi olarak ifade edilen duygular hem olumlu hem de olumsuz olarak bulaşıcıdır. Facebook'taki en büyük araştırmalardan biri, iki yılda bir milyar mesajın duygusal içeriğini inceledi. Yazılım, her yazının duygusal içeriğini analiz etmek için kullanılmıştır. Olumlu duygular olumsuz mesajlardan daha güçlü bir şekilde yayılıyor; olumlu mesajlar ise sanal ortamda daha bulaşıcı bir özelliğe sahip.

6. Yaşlandıkça, sizi mutlu eden şeyler değişir.

Yaş aldıkça insanlar günlük deneyimlerden daha çok keyif almaya başlıyorlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 19 ile 79 yaşları arasındaki 200'den fazla kişiye, sıradan ve olağanüstü mutlu deneyimleri hakkında sorular sordu. Çalışmadaki tüm yaş gruplarına göre insanlar her türlü tecrübede zevk aldılar; hem olağan hem de olağanüstü deneyimlerde. Ancak genç kişilere nispeten daha yaşlı insanlar sıradan deneyimlerden daha fazla keyif almayı başardılar. Yaşlılar aileyle birlikte zaman geçirmekten, birinin yüzüne bakmaktan ya da parkta yürümekten oldukça çok zevk alabiliyorlar.

7. Materyalist insanlar daha az mutlular.

Materyalist insanların daha az mutlu olmasının nedeni, neye sahip olmadığına odaklanmanın sahip olduklarınızı takdir etmeyi zorlaştırıyor olmasıdır. Yakın tarihli bir araştırmada, materyalistlerin daha az minnet hissettikleri ve buna bağlı olarak daha düşük yaşam memnuniyeti seviyeleri olduğu bulunmuştur. Çalışma, Yunan filozofu Epicurus'un şu sözlerini hatırlatıyor: "Sahip olmadığınız şeyleri istemekle kendinizi bozguna uğratmayın; Şimdi sahip olduğunuz şeyin bir zamanlar yalnızca olmasını umduğunuz şeylerin arasında olduğunu unutmayın."

8. Sosyal bağlantıların gücü mutluluğumuzu etkiler.

Yeni bir araştırmaya göre, sosyal ilişkiler mutlulukla, akademik başarıdan daha güçlü bir ilişkiye sahip. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki güçlü sosyal ilişkiler daha mutlu yetişkinlerle ilişkiliyken, akademik başarı ile olan ilişkiler çok daha düşük. Öyle görünüyor ki, dünyadaki hiçbir eğitim, duygusal ya da felsefî anlamda mutlu olmanın ne anlama geldiğini bize öğretemeyecek.

9. Hayattaki hedeflerimiz mutlu olmamızı sağlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar kendilerini en mutlu edecek hedeflerin türü hakkında genellikle yanılıyorlar. Yeni araştırmalar, mutluluk için belirli somut hedeflerin soyut hedeflerden daha mutluluk verici olduğunu göstermektedir. Çalışma, somut bir hedef için gerçekleştirilen eylemlerin, soyut bir hedefe sahip olmaktan daha çok mutluluk verdiğini kanıtlamıştır. Hedeflerimiz hakkında somut yollarla düşünerek, beklentilerimiz ile gerçekte mümkün olan arasındaki boşluğu en aza indirebilirsek daha mutlu olabiliriz.

10. Sıradan anlarda yaşanan, beklenmedik zevkler bizi daha mutlu eder.

Yeni psikolojik araştırma bulguları sıradan ve günlük deneyimlerin kişilere beklenmedik bir mutluluk sağlayabileceğini buldu. Bir çalışmada, 135 öğrenciden yaz başında aşağıdakileri içeren bir zaman kapsülü oluşturmaları istendi: “Son konuşma, katıldığı son sosyal etkinlik, yazdıkları bir kâğıttan bir parça, en sevdiğin üç şarkı.” O sırada, üç ay sonra kapsülü açtıklarında bu eşyalar hakkında nasıl hissedeceklerini de öngörmeleri istendi. Nispeten sıradan olmasına rağmen öğrenciler, kapsülleri açtıklarında ne kadar şaşıracakları ve meraklanacaklarını tahmin ettiler. Çalışma, günlük olaylardan elde edebileceğimiz mutluluğu nasıl değerlendirdiğimizin bir hatırlatıcısı olabilir.


Mutluluğu arayarak geçireceğiniz değil, her köşe başında onu hissedeceğiniz günler diliyoruz!


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


www.tzv.org.tr/#/haber/928

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34