Umut Etmek Psikolojimize İyi mi, Kötü mü Geliyor?

Aristoteles, “Umut, uyanık bir adamın rüyasıdır.” der.

05 Haziran 2017 Pazartesi 17:35
Bu haber 1127 kez okundu
Umut Etmek Psikolojimize İyi mi, Kötü mü Geliyor?
banner1
 
Aristoteles, “Umut, uyanık bir adamın rüyasıdır.” der.

Umut; bir şeyin arzusu, bunun bir beklenti ile birlikte olması, kısacası arzulanan bir şeyin beklentisidir. Bir şey umut etmek, bir şeyin bizim için önemi hakkında bir iddiada bulunmak ve böylece kendimiz hakkında bir iddiada bulunmaktır.

Umudun tersi ise korkudur, o şeyin gerçekleşmeyeceği beklentisine girmektir. Her umudun kendine özgü bir korkusu ve her korkudan doğan bir umut vardır. Umudun diğer zıt tarafları ise ümitsizlik ve umutsuzluktur.

Umut, genellikle baharın habercileri tarafından sembolize edilir ve 'Umutsuz bir hayat yoktur.' denilir. Umut, hayatta güvenin bir ifadesidir; sabır, kararlılık ve cesaret gibi daha pratik eğilimleri temel alır. Bize sadece amaç edinmeyi değil, aynı zamanda bu amaçlara ulaşmak için gereken motivasyonu da yine o sağlar. Martin Luther'in de söylediği gibi, 'Dünyada yapılan her şey umutla yapılır.'

Umut sadece geleceğe güvenle bakmamızı sağlamıyor, aynı zamanda şu anki sıkıntılarımızı aşmamızı da daha kolay hale getiriyor.

Daha derin bir seviyede umut, geçmişimizi ve geleceğimizi birbirine bağlar ve bize, hayatımıza şekil ve anlam kazandıran kapsamlı bir anlatım sağlar. Umutlarımız, hayatımız boyunca mücadelelerimizi, başarılarımızı ve gerilemelerimizi, güçlü ve eksik yönlerimizi belirleyebilir.

Öte yandan, umutsuzluk, depresyonun bir nedeni, semptomudur. Depresyon bağlamında, daha fazla mutsuz olmayı beraberinde getirir.

Umut, bir arzunun beklentisi hoş olduğu sürece hoştur. Ancak umut da acı verebilir, çünkü arzulanan durum henüz ulaşılmış değildir. Gerçekçi ya da makul umutların bizi motive etmesi ve isteğimizi arttırmasına karşın, yanlış ve hayalci ümitler bizim motivasyonumuzu kırarak kaçınılmaz hayal kırıklığı, mutsuzluk ve kızgınlık yaratır. Bu durum, çoğu insanın umutlarında ılımlı olma eğiliminde olduklarını destekler niteliktedir.

Kesin bir umutsuzluk halindeyken bile mutlu olunabilir. Çünkü tam bir umutsuzluk halinde bile durumun umutsuzluğu kabul edilirken aynı zamanda aşılır.
KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


www.tzv.org.tr/#/haber/675    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34