Yalnızlık Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Yalnız kişiler hızla toplumsal ağların kenarlarına itilebiliyor. Peki neden?

11 Şubat 2018 Pazar 15:14
Bu haber 1146 kez okundu
Yalnızlık Beynimizi Nasıl Etkiliyor?
banner39
 
Yalnız kişiler hızla toplumsal ağların kenarlarına itilebiliyor. Peki neden?

Yeni bir çalışmanın bulgularına göre, yalnızlık beynin tehdide karşı tetikte olan kısmının daha aktif olmasını sağlıyor. Bu durum, sosyal hayattan yalıtılmış kişilerin bir savunma önlemi olarak daha sert ve savunmacı bir tutum benimsemelerine neden olabiliyor.

Yalnız kişilerin marjinalleştirilmelerinin sebeplerinden biri de bu olabilir.

Yalnızlık konusunda uzman Profesör John Cacioppo, yalnızların marjinalleştirilmesi üzerine yaptıkları daha önceki bir çalışma hakkındaki yorumunda yalnızlaşan insanların sosyal ağın sınırına sürüklenmesine yol açan bir yayılma örüntüsü saptadıklarını söylüyor.

Sınırlardaki insanların daha az arkadaşı var ama tam da bu yalnızlık geriye kalan az sayıdaki bağlantılarını da kaybetmelerine neden oluyor. Cacioppo’ya göre, üst üste binen bu etkiler, sosyal dokumuzun sınırlarda niteliğini kaybettiğini gösteriyor.

Profösör Cacioppo ve meslektaşlarının yürüttüğü yeni bir çalışmada yalnız ve yalnız olmayan kişilerin beyin aktiviteleri karşılaştırılmış.

Her iki grubun beyinlerindeki elektriksel aktiviteler EEG makinesi yardımıyla ölçülmüş. Katılımcılara sosyal içerikleri ve pozitiflikleri birbirinden farklı biz dizi sözcük gösterilmiş. Beyin aktiviteleri, yalnız kişilerin sosyal tehlikeyle ilintili olan sözcükleri yalnız olmayanlardan daha hızlı algıladıklarını ortaya koymuş.

Yalnız kişiler negatif çağrışım yapan kelimelere genellikle daha fazla dikkat etmişler. Yazarlara göre bu durum hayatta kalmayı kolaylaştırmak için kullandığımız eski bir savunma mekanizması olabilir:

“Yırtıcılar genellikle grubun en dışındaki balığa saldırmayı tercih ederler. Bunun sebebi o balığın en yavaş ya da zayıf balık olması değil gruptan uzaklığı dolayısıyla diğerlerinden ayrılmasının ve avlanmasının kolaylığıdır. Sonuç olarak, balıklar yırtıcıların saldırıları halinde grubun kenarlarında değil ortasında yüzmeye yönelik evrimleşmişlerdir”.

Yazarlara göre bunun arkasında evrimsel bir kuram var: “Sosyal sınırda olmak sadece üzücü değil, aynı zamanda tehlikeli de. Gerek algılanan sosyal izolasyonun (yalnızlığın) beyindeki etkisine ilişkin evrimsel modelimiz, gerekse sayısı giderek artan davranış araştırmaları yalnızlığın kısa vadeli özsavunmayı teşvik ettiğini; sosyal olmayan tehditlerden ziyade sosyal tehditlere yönelik farkındalıktaki artışın da bu kapsamda düşünülmesi gerektiğini düşündürtüyor”.

Algılanan sosyal izolasyonun (yalnızlığın) beyin üzerindeki etkileri hakkındaki evrimsel modele göre yalnızlık sosyal tehditlere karşı tetikte olma halinin artışıyla kısa süreli kendini koruma davranışını teşvik ediyor.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/1119ADMİN  1
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34