Öne Çıkanlar DEAŞ terör örgütleri 29 Haziran Adana Nöbetçi Eczaneler ComboFix Kayseri zorkun yolu

Bu haber kez okundu.

"Pozantı Kongresi"nin 100. Yıl Dönümü Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Pozantı’ya gelerek milli direniş hareketinin ateşini körüklediği Pozantı Kongresi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri, TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop ve Vali Süleyman Elban’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik öncesinde havalimanına gelen TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop; Vali Süleyman Elban, Adana Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Ahmet Zenbilci ve Abdullah Doğru, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve kent protokolü tarafından karşılandı.

Havalimanındaki karşılamanın ardından TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, Vali Süleyman Elban ve beraberindekiler Pozantı’ya geçerek kutlama etkinliklerine katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Vali Elban, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’dan sonra bir konuşma gerçekleştirdi.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Anadolu’nun Yunanlılar ve diğer müstemleke güçleriyle birlikte dört bir taraftan kuşatılmaya ve işgal edilmeye başlandığını hatırlatan Vali Elban, “Bu işgal altındaki yerlerden biri de Adana yöremizdi.  Gazi Mustafa Kemal önderliğinde milletimiz; yaptığı kongreler, örgütlenmeler, Kuvayımilliye teşkilatlarıyla birlikte işgale karşı ilk günden itibaren direncini göstermiş ve tepkisini ortaya koymuştur. Çok kısa bir süre içerisinde 1920 yılının 23 Nisan’ında TBMM açılmış ve yaklaşık 100 gün sonra da Adana’mız işgal altında olmasına rağmen Pozantı’mızda dönemin Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları hemen düşmanın burnunun dibine kadar gelmek suretiyle hem ülkemizin işgali hem de mazlum milletlere önderlik etmek için burada çok önemli mesajlar vermişlerdir.” dedi.

Pozantı Kongresi’nin bu anlamda hem düşmana hem de dünyadaki diğer milletlere müstemleke muamelesi yapanlara karşı verilmiş bir gözdağı olduğunu ifade eden Vali Elban,  “Bu anlamda bu kongre çok önemlidir. Bu Kongre’den yaklaşık tam 100 yıl sonra yine bir Meclis Başkanımız burada bizleri, kongremizi onurlandırıyorlar. Pozantı Kongresi’nin daha görkemli kutlanmasına, Türkiye ve dünya çapında daha bilinir olmasına vesile olacak bu etkinlikte bizleri şereflendiren Meclis Başkanımıza ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Elban’ın ardından konuşan TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop ise bu vatanı toprağı, bitkisi, insanı, mimarisi, kültürü ve hayat tarzıyla bir oya işi gibi incelikle işlediklerini belirtti.

“Bu bin yıl boyunca bulunduğumuz coğrafyalarda, toprağa, insana, kültüre hizmet ettik, emek verdik.” diyen TBMM Başkanı Şentop,  “Büyük devletimiz Osmanlı'nın yüzlerce yıl kaldığı topraklarda mevcut inançlar, yerel diller, yerel mimari, kültür, sanat itinayla korundu. Yüzlerce yıl sonra çekildiğimiz bu topraklarda yaşayan herkes inancını, dilini, kültürünü, sanatını hiçbir kopukluk olmadan sürdürdü, sürdürmeye devam ediyor. Her zaman barışın, huzurun, insan hürriyetinin ve kişiliğinin koruyucusu olmanın unutulmaz örneklerini verdik.” dedi.

Yüz yıl önce, her zerresiyle, her hücresiyle sahip olduğumuz, sahip olmayı hak ettiğimiz bu vatan topraklarını işgal ve istila etmek isteyenlere de hak ettikleri cevabı, dersi verdiğimizi hatırlatan TBMM Başkanı Şentop, ülke topraklarını işgal eden sömürgecileri bir defa daha lanetle andığını aktardı.

Yüz yıl sonra, dünyanın değiştiğini vurgulayan TBMM Başkanı Şentop konuşmasının devamında, "Türkiye büyüdü, gelişti, güçlendi, ilkeli, ahlaklı, adaletli, barışı ve dayanışmayı esas alan uluslararası siyasetiyle çok büyük mesafeler kazandı. Yeryüzünde mazlumların haklı ve gür sesi oldu. Cumhurbaşkanımız, bütün uluslararası platformlarda adil bir uluslararası düzeni ısrarla ve hakkıyla dile getiren sembol bir lider oldu. Özellikle salgın sürecinde, sadece kendi halkımıza değil Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100'ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk, uluslararası dayanışmanın en güzel örneklerini verdik. Bazı Batı ülkeleri birbirinin tıbbi malzemelerine el koyup onları gasp ederken bunu yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar. Yeni bir dünyanın eşiğindeyiz. Israrla, kararlılıkla, birlik ve beraberlikle, uluslararası dayanışma ile hakkı, adaleti, hukuku, ahlakı, insanlığı savunacağız, yükselteceğiz. Yüz yıl öncesinin kararlığıyla. Yüz yıl önce Pozantı'dan yükselen kararlılık ve iddia ile." ifadelerine yer verdi ve TBMM'nin 29'uncu başkanı olarak Pozantı Kongresi'nin 100'üncü yılını anma faaliyetine katılmanın kendisine nasip olduğunu, bu sebeple kendisini bahtiyar addettiğini kaydetti.

Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümünde, Milli Mücadele'nin aziz kahramanlarını ve gazilerini, şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Pozantı Kongresi'nin ebediyete intikal eden mensuplarını rahmetle ve minnetle anan TBMM Başkanı Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üzerinde yaşadığımız toprakların vatanımız olarak devamını mümkün kılan, onların azmi, gayretleri, mücadelesi ve fedakarlıklarıdır. Ruhları şad olsun. Malumunuz, içinde bulunduğumuz bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100'üncü yıl dönümü. Gazi Meclisimizin Başkanı olmak, bizatihi başlı başına en büyük iftihar vesilelerinden biridir. Açılışının 100. yılında, çok anlamlı bir tarihte, Meclisimizin Başkanı olmak ise benim için ayrıca çok kıymetli ve ilave bir iftihar sebebidir. Bunun için Cenabıhakk'a ne kadar şükretsem azdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı, tarihimizdeki birçok önemli ve büyük olayın 100. yıl dönümü aynı zamanda. İşte bugün burada, bunların en önemlilerinden biri için, Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümü için bir aradayız."

Pozantı'nın, Çukurova ve Suriye bölgesinin hakimiyeti ile Ankara'nın ve Milli Mücadele'nin geleceği açısından stratejik bir mevkide yer aldığını ifade eden TBMM Başkanı Şentop, Anadolu demiryolunun sona erdiği noktada yer aldığı için de aynı zamanda önemli bir sevkiyat merkezi durumunda olduğunu dile getirdi. Pozantı'nın stratejik önemini iyi bilen Mustafa Kemal Paşa'nın, Fransızların kısmen işgal ettiği bölgedeki cepheyi düzenlemek maksadıyla Pozantı’da bir kongre toplanmasını desteklediğini anımsatan TBMM Başkanı Şentop, kongreye ilişkin bilgiler verdi.

Pozantı Kongresi'nin, esasen Milli Mücadele'nin güney cephesinin oluşturulduğu, tarihin askeri, idari ve siyasi bakımdan çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, "Tarihi olaylar, olanı biteni anmak, bir heyecanı tekrar yaşamak için değil bugüne bir anlam taşımak, bugünü önceki olayların ışığında değerlendirmek için, yani anlamak için anılır. Pozantı Kongresi ve bir bütün olarak Milli Mücadele, milletimizin tam istiklal, tam bağımsızlık iradesinin, hürriyet sevdasının şartlar ne kadar güç ve ağır olursa olsun geçerliliğini koruduğunu ispat etmektedir. Pozantı nutkunda, TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa bunu ifade eder, 'Peygamber'in esaret tanımayan dindar ümmetinin cihat ordularına öncü olmak şerefiyle mübahi bulunan siz aziz Adanalı dindaşlarımız' der. Adanalılar, esaret tanımamakla, cihat ordularına öncü olmakla övünürler. Bütün bir vatan sathı böyledir. İstiklal savaşını kazandıran işte bu azim, bu kararlılıktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak ve beraberindeki heyetin trenle Pozantı’ya gelişi ve ulu çınarın altında Mustafa Kemal Atatürk’ün kongre bildirgesini okuması canlandırıldı. 

Pozantı’daki törene Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Adana Milletvekili Orhan Sümer, Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan ile Pozantı Kaymakamı Nurettin Yavuz da katıldı.

Admin 2

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34