Öne Çıkanlar mustafa gök pkk kimi kaçırdı nazmiye koçaman muzaffer tan orduevi

Bu haber kez okundu.

Tasarım Odaklı Yenilik Yarışması için Hazır mısınız?

Hadi Tasarla Cukurova, son gün 28 Eylül! Başvuru için TIKLAYIN: http://tasarlacukurova.com

Amaç ve Kapsamı:

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği, Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürütülmekte olan Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi kapsamında kurulmakta olan Adana ve Mersin Yenilik Merkezleri kapsamında Çukurova Yenilik ekosisteminde, ürün yeniliği alanındaki problemlere gerçekçi çözümler sağlayacak Tasarım Odaklı Yenilik Yarışmasının başvuruları açıldı!

Adana ve Mersin Yenilik Merkezlerinin temel amaçları; yenilik kültürünü beslemek, Adana’da ve Mersin’de yenilik ekosistemini geliştirmek, yenilik odaklı birer buluşma ve etkileşim noktası olmak, ekosistemdeki işletmelerin yenilik için olan ihtiyaçlarını belirleyerek onlara yol haritası oluşturmak ve eğitim, danışmanlık, mentörlük ve fiziksel altyapı gibi yenilik kapasitesi geliştirme hizmetleri sağlamaktır.

Tasarım Odaklı Yenilik Yarışmaları serisi, merkezlerin Farkındalık ve Ekosistem Geliştirme Hizmetleri dahilindeki etkinlik serilerinden biridir. Yarışmanın düzenleyici ve destekleyici paydaşları ise Adana Sanayi Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, Çukurova Kalkınma Ajansı’dır. Yarışmanın en önemli amacı Çukurova ve Türkiye yenilik ekosistemlerinde karşılaşılan ürün inovasyonu eksikliklerine gerçekçi katkılar sunmak ve ürün tasarımı alanındaki yenilik düzeyini artırmaktır.

Önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanan Tasarım Odaklı Yenilik Yarışma serisi bölgenin farklı sektörlerine hedef alarak ekosistemin yenilik kapasitesinin ürün tasarımı alanında farklı problemlere gerçekçi çözümler arayarak artırılması için kurgulanmıştır.

İlk olarak, Çukurova Bölgesinin önemli üretim alanlarından olan Gıda-Tarım-Ambalaj-Lojistik Değer zincirine odaklanılan “Son tüketiciye ve ihracata yönelik gıda paketlemesinde yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler” üzerine bir yarışma düzenlenecektir.

Bölgede temsil edilen tüm sektörlerden işletmelerin somut tasarım problemleri insan-odaklı tasarım araştırma metodolojileri ile düzenlenen bir saha araştırması ile tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunlara çözüm aranacak olan yarışmada, ulusal katılım ile problem çözücüler ile Çukurova ekosistemindeki çözüm arayıcı işletmelerin buluşturulması hedeflenmiştir.

Dört ay sürecek yarışma iki eleme aşamasına sahip olacak olup, ikinci aşamaya geçirilen 10 finalist proje hızlandırma, ölçeklendirme ve proje geliştirme aşaması ile üretime hazır, çalışan prototiplere dönüştürülecektir. Bu projelerin test aşamasından sonra gerçekçi ürünlere dönüştürülecek projeler ödüllendirilecektir.

Çukurova yenilik ekosistemi için geliştirilen Tasarım Odaklı Yenilik Yarışması geleneksel tasarım yarışmalarından yöntemi ve sonuçları ile ayrışmaktadır.

İki eleme aşaması olan yarışmada, öncelikle konsept veya üretime yakın durumdaki, henüz yayınlanmamış, satılmamış,  tasarım tescili süreci sonuçlanmamış fikirler yarışma temalarına uygun olarak toplanacaktır. İlk Seçici Kurul elemesinden finale kalan 10 proje iki aşamadan oluşan geliştirme sürecine tabi olacaktır.

İlk geliştirme sürecinde çözümler-fikirler hızlandırma, ölçeklendirme, iş ve ürün geliştirme desteği, çalışır prototip üretimine hazırlık için mentörler eşliğinde ‘Design Sprint’ etkinliği ile geliştirilir. İkinci geliştirme aşamasında ise çalışır prototiplerin bir ay süresince üretilmesi ve test edilmesi gerçekleşir. Ödüllendirme ikinci geliştirme aşamasından sonra yapılacak final jüri ile sonlandırılır.

Ambalaj tasarımı odağında açıklanan yarışmaya katılımcılar ekipler oluşturarak, konsept halinde veya üretime yakın aşamalarda, daha önce yayınlanmamış, tescillenmemiş, tescil başvurusu sonuçlanmamış çözümleri ile başvurularını tamamlar.

Tanımlar:

Innovation & Design Challenge: Tasarım odaklı yenilik yarışmasının takip ettiği metodolojilere verilen isimlerdir. Meydan okuma yaklaşımında önceden tespit edilen problemlere, yenilikçi çözüm getirecek işletme veya kişilerin eşleştirilmesi ve gelişen önerilerin hızlandırıcı metodolojiler eşliğinde üretime hazırlanması ve ölçeklenmesi amaçlanır.

Design Sprint: Google Ventures tarafından geliştirilen ‘DesignSprint’ metodolojisi, zorlu problemlerin çözüm sürecinde kullanılmak için tasarlanan bir inovasyon aracı. Problemi anlamlandırma, çözüm tasarlama, prototip geliştirme, faydalanıcı ile test etme süreçlerinin tümünü kapsayan bütünsel yöntem, farklı sektörlerin ürün ve hizmet tasarımı süreçleri için kullanılıyor. Bu yenilik yarışmasının ilk geliştirme sürecini oluşturacak ‘Design Sprint’ COVID-19 önlemlerine uygun olarak,  hem sanal hem de fiziksel ortamda katılıma uygun olarak tasarlanmıştır.

Admin 2

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34