Öne Çıkanlar emine Karatepe lütfiye Terkoz ayşe ölmez apple türkiye Dünyadan 420 km uzakta böyle yaşadılar 153 saatleri avrupa konseyi

Bu haber kez okundu.

Kur’ân’ın Her Harfi, Kelimesi, Cümlesi Bir Mu’cîzedir

 
”Kur’ân’ın yedi çeşit olan mu’cizeliğinin en incesi, fakat kuvvetli ve lâfzî fakat hakikatlisi, nazmından, (söz dizimindeki manasından) tecelli ediyor.”1
Evet, Kelâm-ı Ezel’den gelen Kur’ân ve âyetleri, Kelâmullah’tır. Bitmez tükenmez bir hazinedir. Zaman şeridine takılan asırların arkasında bulunan bütün beşerî tabakalara, milletlere, sınıflara, mesleklere, meşreplere, bölgelere, coğrafyalara, zevklere, renklere, mizaçlara hitap ediyor.

Herkese cevap veriyor; her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor. Bundan dolayıdır ki, mânâsı umûmî, küllî ve bütün asırları taramaktadır. Bütün ilimlere hâvidir ve onlara menfez açmaktadır.

O, beşer kelâmı gibi, has bir fıtrata, özel bir zamana, hususî bir mesleğe veya meşrebe bakmıyor. Küllî ve umûmî olan Kelâm-ı İlâhî ve âyetler, elbette ilmin nüvelerini de ihtiva eder.

Zira, “Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyân, mefahimiyle (beyanı mu’cîze olan Kur’ân, anlaşılan mânâ ve mefhumlarıyla), mânây-ı sârihiyle (açık mânâsıyla), ifâde-i hakaik ettiği gibi (gerçekleri ifâde ettiği gibi), üslûplarıyla, hey’atıyla (bütünüyle, her yönüyle) çok maânî-i işârâriyeyi (sembollerle işâretleri) dahi ifâde ediyor. Herbir âyetin çok tabaka-i mânâları var. Kur’ân, ilmi muhitten geldiği için, bütün mânâları murad olabilir. İnsan cüz’î fikri ve şahsî iradesiyle olan kelâmlar gibi bir iki mânâya inhisar etmez (sınırlı kalmaz).”2

Zaten bu sırdandır ki, Kur’ân, 15 asırdan beri tefsir edilmektedir. Sahanın uzmanları, Kur’ân’ın 350 bin tefsirinin yapıldığını beyan etmektedirler. Yine de, Kur’ân’ı tam olarak çözebilmiş değillerdir.

Bu Kur’ân’ın anlaşılmaz bir muamma, zor bir kelâm olmasından değil, her asrı, her devri, her meslek ve meşrebi doyuracak, ezelden ebede devam edecek mu’cîze olmasındandır.
Dipnotlar:

1- Emirdağ Lâhikâsı, s. 328-332.

2- Bediüzzaman, Lem’âlar, s. 40.www.yeniasya.com.tr/ali-fersadoglu/kur-an-in-her-harfi-kelimesi-cumlesi-bir-mu-cizedir_438411

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34