Öne Çıkanlar Adana son dalika Sefirin Kızı 17. Bölüm sezn finali İsrail basbakanı TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu akdam

Bu haber kez okundu.

Harry Potter’den Adana’ya Quidditch turnuvası

Adana Büyükşehir Belediyesi, Quidditch İnter Galaxy K Cup turnuvasına ev sahipliği yaptı. Harry Potter serisinden uyarlanan ve dünyada hızla yayılan oyunun şampiyonu Metu Unicorns oldu.

Harry Potter kurgusundan esinlenerek gerçeğe dönüştürülen ve ardından tüm dünyaya yayılan Quidditch sporu, 42 ülkede 600’den fazla takım tarafından oynanmakta. Adana Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenen Quidditch İnter Galaxy K Cup turnuvası 18-19 Ocak tarihlerinde Çukurova Üniversitesi’nde düzenlendi. Turnuvaya Norveç ve Avusturya’dan 1, Türkiye’den 6 takım olmak üzere toplamda 8 takım katıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen turnuvanın şampiyonluğunu Metu Unicorns elde ederken, Hacettepe Pegasus ikinci, ODTÜ Vikings takımı ise üçüncü oldu.

QUİDDİTCH NASIL OYNANIR?

Harry Potter serisinde yer alan oyunun gerçek dünyaya uyarlanan adı Muggle Quidditch. Muggle, Harry Potter’da büyücülük yeteneği olmayan kişilere denir. Takımda 4 farklı pozisyona sahip 7 oyuncu bulunur. Takımlar saha içerisinde en fazla 4 aynı cinsiyetten oyuncu bulundurabilir. Her takımın farklı uzunluklardan oluşan 3 çemberi var ve sporun amacı Quaffle adlı topu bu çemberlerden geçirerek sayı kazanmak. Her sayı 10 puan. Oyunda Quaffle, Bludger ve Snitch olmak üzere 3 farklı top bulunmakta. 3 tane olan Bludger’in değdiği oyuncu, süpürgesinden düşmüş sayılmaktadır. Snitch, sahada serbest dolaşan ve yakalandığında, yakalayan tarafa 30 puan kazandıran, maçın sonlanmasını sağlayan toptur. Snitch, snitch koşucusu diye adlandırılan sarı renk kıyafet giymiş birinin şortuna bağlanmış bir tenis topu. Snitch koşucusu oyuna 17. Dakikada girer ve onu yakalamaya çalışan oyunculardan kaçmaya çalışır. Muggle Quidditch’te 1 tutucu, 3 kovalayıcı, 2 vurucu ve 1 arayıcı olmak üzere 4 farklı pozisyon bulunur. Kovalayıcılar, Quaffle’ı alıp karşı takımın çemberlerinden geçirip sayı yaparken; tutucunun görevi karşı takım atağa kalktığında kendi çemberlerini korumaktır. Vurucu ise Bludger’ hakim olarak rakip oyunculara, bu topu çarptırarak onları süpürgelerinden düşürebilir. Bludger’ın isabet ettiği oyuncu oyundan düşer ve kendi çemberine değene kadar oyun dışı kalır. Arayıcı oyuna 18. dakikada girer ve tek amacı snitch koşucusundan, snitch’i rakip takımın arayıcısı yakalamadan yakalamaktır.

Harry Potter Quidditch sporu 

Quidditch, J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki kurgusal bir spordur.

Quidditch, büyücüler tarafından oynanan bir takım oyunudur. Süpürge üstünde, uçarak oynanır. Amacı Quaffle denen topu üç çemberin birinden geçirmek ve ceviz büyüklüğünde olan Altın Snitch denen kanatlı topu yakalayarak maçı bitirmek olan bu sporda her takımda yedi oyuncu bulunur.

İçindekiler

1Oyunda kullanılan araçlar ve takım Üyeleri

2Snitch

3Quidditch ve Harry Potter3.1Gryffindor

3.1.1Harry Potter ve Melez Prens kitabına göre son kadro

3.1.2Eski Oyuncular

3.2Slytherin

3.3Ravenclaw

3.4Hufflepuff

3.5Maçları anlatanlar

4Çeviriler

Oyunda kullanılan araçlar ve takım Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Üyeleri

3 Kovalayıcı: Kovalayıcının en önemli görevi Quaffle'ı üç çemberin birinin içinden geçirmektir.

1 Tutucu: Kalecinin (tutucunun) görevi Quaffle'ın çemberlerden geçmesini engellemektir.

2 Vurucu: Vurucunun görevi takımını Bludgerlardan korumak ve Bludger'ı rakibe atmaktır. Vurucular Bludger'lara vurmak için ellerinde beyzbol sopasına benzer sopalar taşırlar.

1 Arayıcı: Arayıcının görevi Altın Snitch'i rakibinden önce yakalayarak oyunu bitirmektir.

Kullanılan Araçlar

3 çeşit top vardır. Bunlar:

1 adet Quaffle: Kovalayıcı Quaffle'ı çemberden geçirmeye, tutucu ise tutmaya çalışır. Eğer kovalayıcı bu topu çemberden geçirirse takımına 10 puan kazandırır.

2 adet Bludger: Bludger kendi iradesi olan bir toptur. Amacı elinden geldiğince fazla oyuncuyu süpürgesinden düşürmektir.

1 adet Altın Snitch: Bir arayıcı tarafından yakalandığı zaman maçı bitiren Snitch, kendisini yakalayan arayıcının takımına 150 puan kazandırır. Snitch yakalanamazsa maç sonsuza kadar devam edebilir ve aylar süren Quidditch maçları olduğu bilinmektedir. Snitch bulunmadan önce bu top yerine sinicit adı verilen sarı renkli küçük bir kuş kullanılırdı. Maçlarda bu kuşlar ölebiliyordu ve Sihir Bakanlığı bu nedenle Quidditch maçlarında sinicit kullanımını yasakladı.

Hogwarts'ta 4 takım vardır. Bu takımlar Hogwarts Okulu'nda bulunan dört binanın isimlerini almıştır. Quidditch büyücüler dünyasınca sevilen bir spordur ve dört yılda bir dünya kupası düzenlenir. Profesyonel Quidditch takımlarından bazıları şunlardır: Holyhead Harpileri,Wington Wanderers,Chudley Cannons, Appleberry Arrows, Turshill Turnadows, Chudley Cannons. Chudley Cannons bir zamanlar ligin en iyi takımı olmasına rağmen uzun süre şampiyon olmayınca marşlarını değiştirmek zorunda kalmışlardır.

Snitch

Modern Quidditch, Quidditch tarihinde ilk olarak bir kuş olan altın snitchle oynanmıştır. Ancak daha sonraları kuşun nesli tükenmeye yaklaştığı için kanatlı altın snitch bulunmuştur. Snitch, arayıcı onu yakalayana kadar sahanın etrafında durmadan hareket eder ve çok hızlıdır.Bir ceviz büyüklüğündedir. Snitchi yakalamak takıma 150 puan kazandırır ve oyun snitch yakalandığında biter.

Ayrıca Albus Dumbledore Ölüm Yadigârları'nda Harry Potter'a Felsefe Taşı romanında yakaladığı Snitch'in içine Dirilme Taşı'nı koymuştur.

Çağlar Boyu Quidditch'te belirtildiği gibi, Altın Snitch'in 150 puan değerinde olmasının 1269'daki bir maça dayanır. O tarihte Büyüceşura Başbüyücüsü olan Barberus Bragge, o zamanlar popüler olan Sinicit avlama sporuna ithafen, maça kafeste bir Sinicit kuşu getirir ve onu saldıktan sonra, kuşu yakalayan oyuncuya 150 Galleon ödül vereceğini söyler.

Quidditch ve Harry Potter

Harry Potter Hogwarts'daki ilk uçuş dersinde Profesör Minerva McGonagall tarafından keşfedilen çok başarılı bir Quidditch oyuncusudur. Quidditch süpürgeler üzerinde oynanan bir spordur. Her bir takımda 7 oyuncu bulunur ve bunların birisi tutucu, ikisi vurucu, üçü kovalayıcı ve biri de arayıcıdır. Kovalayıcılar Quaffle denen futbol topu büyüklüğündeki kırmızı topu birbirlerine paslar atarak karşı takımın kalesi sayılan 17 metre yükseklikteki üç çemberden geçirmeye çalışırlar. Eğer top çemberden geçerse Quaffle'ı yollayan kovalayıcının takımı 10 puan kazanır. Tutucu çemberleri korur. Bludger, kendi kendine hareket eden ve oyuncuları süpürgelerinden düşürmeye çalışan azgın, yaramaz, oyun bozucu toplardır. İki tanedirler. Vurucular'ın görevi Bludger'ları takımdan uzak tutmak ve karşı takımın oyuncalarına yönlendirmektir. Son olarak Snitch denen ceviz büyüklüğündeki altından yapılan uçucu-kaçıcı muhteşem top vardır. Snitch oyunu bitiren ve takıma ekstra 150 puan kazandıran toptur. Snitch yakalanmadığı takdirde oyun uzar gider. Bir Quidditch maçının 90 günden daha fazla sürdüğü bilinmektedir. Lakin bu topun yakalanma süresine bağlı olarak maçın süresi de anormal derecede kısalabilir. Mesela bir Quidditch maçında Snitch üç buçuk saniyede yakalanmış ve maç 150-0 bitmiştir.

Harry Gryffindor Quidditch takımının Arayıcısıdır. 1. 2.ve 3. sınıfın başlarında Nimbus 2000 adlı kaliteli bir süpürgeyle oynamış ve hiç maç kaybetmemişken, üçüncü sınıfın açılış maçında maça Ruh Emicilerin gelmesiyle süpürgesinden düşmüş ve Nimbus 2000'i de okuldaki vahşi ağaç Şamarcı Söğüt'e uçmuştur. Bunun sonucunda Nimbus 2000 parçalara ayrılmıştır. Harry başka bir süpürge siparişi verecekken vaftiz babası Sirius'dan dünyanın en iyi süpürgesi Ateşoku gelir.Hogwarts'daki 6.yılında Gryffindor Quidditch takım kaptanlığına seçilir.Okuldaki 3.-5. ve 6. yıllarında Quidditch Kupası'nı Gryffindor almıştır.Ayrıca Harry'nin babasıda Gryffindor takımında oynamıştır.

Hogwarts okulunda her binanın bir takımı vardır. Bu takımlar şöyledir.

Gryffindor[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Melez Prens kitabına göre son kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Kovalayıcılar:

Katie Bell (Kovalayıcı, 1991-1997)

Ginny Weasley (Kovalayıcı,1996'da 2 maçta, 1997'de 1 maçta; Kovalayıcıdır, 1996- )

Demelza Robins(Kovalayıcı, 1996- )

Tutucu:

Ron Weasley (Tutucu, 1995- )

Vurucular:

Jimmy Peakes (Vurucu, 1996- )

Ritchie Coote (Vurucu, 1996- )

Arayıcı:

Harry Potter (Arayıcı, 1991-1997? ; Kaptan, 1996-1997? )

Eski Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Angelina Johnson (Kovalayıcı, 1990-1996; Kaptan, 1995-1996)

Andrew Kirke (Vurucu, 1996)

Cormac McLaggen (Tutucu, 1997'de bir maç)

James Potter ( Arayıcı , ?-1977)

Jack Sloper (Vurucu, 1996)

Alicia Spinnet (Kovalayıcı, 1991-1996)

Oliver Wood (Tutucu, ?-1994; Captain, 1991-1994)

Charlie Weasley (Arayıcı, ?-1991; Kaptan ?-1991)

Fred Weasley (Vurucu, 1990-1995)

George Weasley (Vurucu, 1990-1995)

Dean Thomas (Kovalayıcı, Katie Bell ve Ginny Weasley yerine, 1996-1997)

Slytherin[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinen Son Takım

Kovalıyıcılar:

Urquhart (Kovalayıcı, Kaptan 1996-),

Vaisey (Kovalayıcı)

Vurucular:

Gregory Goyle (Vurucu, 1995-)

Vincent Crabbe (Vurucu, 1995-)

Takımdaki diğer oyuncular

Adrian Pucey (Kovalayıcı, 1991?-1995?)

Miles Bletchley (Tutucu)

Eski Oyucular:

Marcus Flint (Kovalayıcı, ?-1994; Kaptan, 1991?-1994)

Montague (Kaptan 1995-1996, Kovalayıcı, ?-1996)

C. Warrington (Kovalayıcı, 1992?-?)

Bole (Vurucu, ?-1994)

Derrick (Vurucu, ?-1994)

Draco Malfoy (Arayıcı, 1992-1997)

Harper (Kovalayıcı, 1996)

Terence Higgs (Arayıcı, ?-1992)

Not:Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında Draco Malfoy'un babasının takıma aldığı Nimbus 2001'lerle takıma girmiştir.

Ravenclaw[değiştir | kaynağı değiştir]

Cho Chang (Arayıcı, 1991-1996)

Roger Davies (Kovalayıcı, Kaptan)

Bradley (Kovalayıcı)

Chambers (Kovalayıcı)

Hufflepuff[değiştir | kaynağı değiştir]

Zacharias Smith (Kovalayıcı)

Summerby (Arayıcı)

Cadwallader (Kovalayıcı)

Eski Oyuncusu:

Cedric Diggory (Arayıcı, ?-1994, Kaptan)

Maçları anlatanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Jordan, ?-1996

Zacharias Smith (1996)

Luna Lovegood (1997)


Admin 2

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34